W piątej odsłonie “Szachowej półki” Iwety Rajlich zostanie przedstawiona książka Ivana Sokolova “Winning Chess Middlegames”. Zapraszamy do zapoznania się z materiałem!

“Pionki są duszą szachów” powiedział François Philidor wybitny XVIII wieczny szachista i kompozytor. W XXI wieku – wieku komputerów szachowych – takie stwierdzenia wydają się być niezrozumiałe i nieważne.922_l

Jednak dogłębne zrozumienie jakiejś konkretnej struktury pionkowej przyczynia się moim zdaniem do lepszego wyboru debiutu i do lepszego wyboru planu gry w grze środkowej. Mam wrażenie, że dzisiejsi gracze potrafią spamiętać długie warianty debiutowe, a także policzyć długie warianty w głowie – myśląc nad pozycją szachową, zdają się oni polegać na swojej pamięci i zdolności dokładnego liczenia wariantów znacznie więcej niż na intuicji czy wiedzy ogólnej. Konkretne myślenie dominuje nad myślenie ogólnym. Taktyka nad strategią.

Rzadkością na dzisiejszym rynku wydawniczym (zawalonym książkami o konkretnych debiutach) wydaje się być obszerna publikacja poświęcona wyłącznie zrozumieniu struktur pionkowych w Obronie Nimzowicza i w Gambicie hetmańskim.
Czy wiecie, że pozycje ze zdublowanymi pionkami można podzielić na 12 konkretnych struktur zaś pozycje z izolowanym pionem/pionkami na 10 różnych struktur!? Serdecznie polecam obszerny wywiad z autorem “Winning Chess Middlegames” Ivanem Sokolovem na: http://en.chessbase.com/post/interview-with-ivan-sokolov-1-2 zapraszam także do rzucenie okiem jak Arcymistrz Sokolow przechytrzył w debiucie! samego mistrza przygotowań debiutowych Gariego Kasparowa!

“Winning chess Middlegames” to książka dla ambitnego gracza 2200+

Iweta Rajlich