Iweta Rajlich “Okiem arcymistrzyni” rozpoczyna nową serię artykułów, która tym razem będzie dotyczyła książek, które warto przestudiować. Poniżej lista 10 obowiązkowych lektur dla szachisty, których uroki będzie nam przedstawiała w kolejnych odcinkach Iweta Rajlich!

Szachowy półka na książki. Czyli co spakować co oddać a co wyrzucić.

Złośliwi i Ci co mnie bardziej znają powiedzą, że ta seria 10 artykułów jest właściwie o wszystkich książkach szachowych jakie w życiu przeczytałam ;-)… Tak czy inaczej poniższa 10-tka wywarła na mnie jako szachistkę spory wpływ. Na mojej liście znajdują się:

1.DVORETSKY’S ENDGAME MANUAL autor: Mark Dvoretsky – to wspaniała lektura do poduszki, dzięki której człowiekowi znacznie lepiej i milej gra się później wszelakie końcówki  (dzięki tej książce mam ok. 50 elo więcej niż przed jej przestudiowaniem). Można też do nie wracać ile się chce – ona się po prostu nie nudzi 🙂

2. THINK LIKE A GRANDMASTER (Myśl jak arcymistrz) autor: Alexander Kotov – klasyczna pozycja do nauki taktyki. Taka teoria taktyki. W jaki sposób zabrać się za daną pozycje i policzyć w niej warianty. Świetny trening i obowiązkowa lektura dla każdego praktykującego szachisty.

3. RUSSIAN SILHOUETTES, THE RELIABLE PAST i SMART CHIP FROM ST PETERSBURG Kolekcja esejów autorstwa Genny Sosonko – nie mogłam się oderwać! Choć byłam akurat w przepięknym Montrealu. Niestety jeszcze nie przetłumaczona na język polski.

4. ZURICH INTERNATIONAL CHESS TOURNAMENT 1953 autor: David Bronstein (tytuł oryginału: The Chess Struggle in Practice) – nie jestem zwolenniczką studiowania klasyki, ale ta książka wciągnęła mnie bardzo być może dlatego że przypomina trochę książkę przygodową 🙂

5. Winning Chess Middlegame autor Ivan Sokolov – pomoże zrozumieć dlaczego “pionki są duszą szachów”

6. Greatest 365 Chess puzzles volume 1 and 2 autor: Csaba Balogh – sympatyczny trening taktyki szachowej dla zawodników zaawansowanych.

7. Seria małych książeczek ze studiami – na pobudzenie kreatywności i zmysłu kombinacyjnego, cierpliwości i satysfakcji.

8. Taktyka w końcówkach pionkowych i wieżowych autor: Jerzy Konikowski: łatwe i przyjemne i pożyteczne motywy taktyczne.

9. “Sprawdź swoją fantazję szachową” autor: Jan Przewoźnik – książka mojego szachowego dzieciństwa i zresztą moja ulubiona książka do której żywię ogromny sentyment. Zestaw bardzo ciekawych testów dla juniorów i juniorek.

10. Secrets of Minor Piece Endings autor John Nunn – dzięki tej książce wydaje mi się że rozumiem bardziej końcówki – książka pokazuje siłę gońca i skoczka w końcówce. Od komputera nie da się tego nauczyć!

Iweta Rajlich