Dobiegły końca Mistrzostw Europy Kobiet w Szachach, rozgrywane w rumuńskiej miejscowości Mamaia. Złoty medal wywalczyła Ukrainka Anna Ushenina, a nasza Jola Zawadzka zajęła bardzo dobre 8. miejsce i zdobyła kwalifikację do Pucharu Świata!

Przepustkę do Pucharu Świata otrzyma czołowe 14 zawodniczek z Mistrzostw Europy. Przed ostatnią rundą turnieju szanse na to miały trzy Polki, ale ostatecznie tylko Jola wywalczyła kwalifikację. Wszystko dzięki wygranej w ostatniej partii z Szidoni Lazarne Vajdą z Węgier. Jola zdobyła w turnieju 7,5 pkt. i zajęła wysokie 8. miejsce. Złoty medal wywalczyła Ukrainka Ushenina z dorobkiem 8,5 pkt. Patrząc na ten wynik, szkoda porażki Joli z Lilit Mkrtchian w przedostatniej rundzie, bo była nawet szansa na podium. Ale na pocieszenie naszej zawodniczce zostaje prawo startu w Pucharze Świata.

W ostatniej rundzie szansę na kwalifikację do PŚ pogrzebały Monika Soćko (przegrana) i Karina Szczepkowska-Horowska (remis). Swoją partię wygrała, co prawda, najmłodsza w polskiej ekipie Oliwia Kiołbasa, ale ona już wcześniej zajmowała odległą pozycję.

WYNIKI 11. RUNDY:

Atalik Ekaterina (Turcja, 2408 ELO) – Soćko Monika 1-0
Zawadzka Jolanta – Lazarne Vajda Szidonia (Węgry, 2345 ELO) 1-0
Szczepkowska-Horowska Karina – Goryachkina Aleksandra (Rosja, 2485 ELO) 1/2
Yildiz Betul Cemre (Turcja, 2312 ELO) – Kiołbasa Oliwia 0-1

WYNIKI KOŃCOWE:

1. Anna Ushenina (Ukraina) – 8,5 pkt.
2. Sabrina Vega Gutierrez (Hiszpania) – 8,5 pkt.
3. Antoaneta Stefanova (Bułgaria) – 8 pkt.
(…)
8. Jolanta Zawadzka – 7,5 pkt.
18. Karina Szczepkowska-Horowska – 7 pkt.
25. Monika Soćko – 6,5 pkt.
41. Oliwia Kiołbasa – 6 pkt.

Szczegółowa klasyfikacja końcowa – TUTAJ.