W kolejnej części “Szachowej półki” Iweta Rajlich zachęca nas do rozwiązywania zadań z książek w których znajdują się przykłady z kompozycji szachowej!

Mistrzowie kompozycji szachowych

Czym jest rozwiązywanie kompozycji szachowych dla zawodowego zjadacza szachowego chleba?!

Może tym, czym dla miłośnika sztuki pójście na wystawę do Luwru albo tym czym są dla wielbiciela U2 przeżycia związane z pójściem na koncert zespołu.Tak czy inaczej szachowe kompozycje, potocznie zwane studiami, są dość trudne – ale za to bardzo rozwijają taktyczną wyobraźnię. Satysfakcja zaś ze znalezienia idei, dopracowanie jej (czyli doliczenie wszystkich wariantów) daje poczucie szachowego spełnienia i świadomość  “bycia w taktyczno-kreatywnej formie”. Serdecznie polecam zabawę ze studiami szczególnie przed ważnymi zawodami – tak aby nie zapomnieć, że w szachach nie chodzi tylko o wygrywanie, ale też i o tworzenie piękna.

Ps. W wyśmienitych kompozycjach szachowych nigdy żadna figura, czy pionek nie znajdują się na szachownicy przypadkowo :-)!

Moi ulubieni arcymistrzowie szachowej kompozycji:

Leonid Kubbel (1891–1942). Rosyjski kompozytor szachowy, który stworzył przeszło 500 dzieł. Zginął wraz z bratem również szachistą podczas obrony Leningradu w 1945 roku.

Alexey Troitsky (1866–1942) Autor 100 kompozycji szachowych. Znany przede wszystkim z kompozycji zawierających skoczki i pionki.

Iweta Rajlich