Wkrótce ukaże się najnowszy numer czasopisma MAT (5/2016) – oficjalnego czasopisma Polskiego Związku Szachowego. Jakie tematy zostały poruszone w najnowszym numerze?

Szanowni Czytelnicy!

W lipcu w Warszawie rozegrany został XVI Międzynarodowy Festiwal Szachowy im. Mieczysława Najdorfa. Impreza zgromadziła na starcie kilkuset zawodników z kilkudziesięciu krajów. Zwycięzca, Grzegorz Gajewski, który po zajęciu ostatniego miejsca w Indywidualnych Mistrzostwach Polski niczym mityczny Feniks odrodził się z popiołów, w pełni zasłużył na to, aby się pojawić na naszej okładce. Ubiegłoroczny mistrz kraju skomentował wybraną przez siebie partię; znalazła się ona w artykule relacjonującym te zawody.

Partie i pozycje w piątym tegorocznym numerze „Mata” komentują również inni topowi polscy arcymistrzowie. Michał Krasenkow prezentuje pierwszą część2016-05 opracowania teoretycznego, zawierającego praktyczne przykłady końcówek pionkowych. Jacek Tomczak przedstawił najciekawsze, jego zdaniem, partie z Mistrzostw Europy Kobiet i Mężczyzn. Mateusz Bartel przesyła sprawozdanie z Radomia, gdzie po raz piąty triumfował w Królewskim Gambicie. Z kolei w rubryce mistrzów świata Kacper Piorun na przykładzie swojej partii i trzech zadań szachowych pokazuje, jak solving może pomóc w uzyskiwaniu wyników w grze praktycznej.

Dział „Szkoły Mata” uzupełniają: artykuł „Wymiana”, gdzie Cezary Zarębski podaje kilka przydatnych porad dotyczących tego aspektu gry, opracowanie Piotra Wołochowicza o słabej promocji, a także „Kombinacje” wyselekcjonowane przez Adama Bukojemskiego – nauczyciela w brytyjskiej wersji programu „Edukacja przez Szachy w Szkole”.

A skoro już mowa o „Szachach w szkole”, to nauczyciele, uczniowie i rodzice też nie powinni być zawiedzeni. Poza zwyczajowymi „Matami w szkole”, w bieżącym „Macie” można zapoznać się z relacją z III Turnieju Finałowego Projektu „EpSzwSz” w hali Torwaru, artykułem Roberta Korpalskiego, w którym opisuje on Interaktywny Podręcznik Szachowy i zamieszcza zabawowe ćwiczenia dla całej rodziny, czy z reportażem Brigitty Große-Honebrink na temat szachów szkolnych w Niemczech.

Tradycyjnie publikujemy również artykuły do poczytania: „Filozofię szachów” dr. Leszka Skrzypka oraz opracowania historyczne autorstwa Wojciecha Bartelskiego, Tomasza Lissowskiego i niżej podpisanego. Wreszcie szanowny Czytelnik ma okazję przeczytać listy prezydenta RP i ministra zdrowia skierowane do szachistów z okazji 90-lecia Polskiego Związku Szachowego.

Redaktor naczelny Paweł Dudziński

2016-05_redakcyjna

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Część artykułu z najnowszego numeru

mat5-2016_pionkowki