W piątej rundzie Memoriału Najdorfa na drugiej szachownicy, byliśmy świadkami pojedynku pomiędzy Mateuszem Bartlem, a Danielem Sadzikowskim! Pojedynek polonistów po walce zakończył się remisem!

Po 5 rundach w Openie „A” Mateusz Bartel oraz Daniel Sadzikowski mają po 4 pkt, Szymon Gumularz i Przemysła Piotrowski mają na swoim koncie po 1 pkt. W Openie „B” najwięcej punktów z polonistów zdobył Komil Khamidov oraz Maciej Czopor po 3,5 pkt, Aleksandra Dadełło oraz Magdalena Harazińska mają po 2,5 pkt.

Open A:
Bartel Mateusz Sadzikowski Daniel 1/2
Gumularz Szymon – Raja Harshit (Indie, 2351 ELO) 0-1
Thorarinsson Pall (Islandia, 2274 ELO) – Piotrowski Przemysław 1-0

Wyniki Grupy A – TUTAJ

Poniżej partia wraz z komentarzem Mateusza Bartla do partii z Danielem Sadzikowskim:

[us_testimonial author=”Mateusz Bartel” style=”6″ company=”facebook”]Zmiana lidera nastąpiła szybko – Hrant Melkumyan najpierw spóźnił się 25 minut na partię (prawdopodobnie ze względu na utrudnienia związane z warszawskim etapem Tour de Pologne), a następnie nie dał rady w partii z Zaharem Efimenko, który jest teraz jedynym zawodnikiem z 4,5 punktami na koncie.

Niewiele brakowało, a mógłbym mieć tyle punktów co Ukrainiec. W derbach Polonii Wrocław szybko dostałem taką pozycję po debiucie, jaką chciałem. Co prawda, Daniel Sadzikowski mówił po partii, że znał tę pozycję, ale nie oceniał, że jest ona gorsza dla czarnych. Przy desce okazało się jednak, że przed czarnymi stoją poważne trudności.

Dużym błędem było 19…Wf8, po którym białe dostały wygraną pozycję – po 20. Sb5 jedyne jest 20..Hb8 i pozycja pogarsza się z ruchu na ruch. Kluczowe wydarzenie rozpoczęły się w pozycji na diagramie. Sądziłem, że pora na agresywną grę i zagrałem 22.Sxd4!? (spokojniejsze było 22.Hd6, czego jednak nie doceniłem, co zachowuje przewagę) i po 22…Shf6 zdecydowałem się – niepotrzebnie na 23.Sdf5+. Widziałem wygrywające dużo lepsze 23.Se6+!, ale nie zrozumiałem, że po jedynym 23…Kg8 (23…fxe6 przegrywa od razu, bo po 23. Hxe6 nie ma obrony przed He7+) białe mogą zagrać spokojne 24.Hf3 i po 24…fxe6 można skonsumować pionka na g6 z dalszymi zyskami materialnymi. Owszem, nie jest to trywialnie wygrana pozycja, ale na pewno do wygranej nie jest daleko. Zamiast tego oddałem figurę za dwa pionki i choć nadal miałem szanse na to, aby „popieścić” plusika, to zagrałem kilka niedokładnych posunięć i na końcu z mojej przewagi nie zostało zupełnie nic.

Remis był dzisiaj zresztą hasłem przewodnim naszej rodziny – zremisowaliśmy wszyscy. Marta, podobnie jak ja, miała sporo szans w partii z Moniką Soćko i napisała kolejny odcinek serialu „mam dużą przewagę, więc remisuję”. Michał na odwrót – od początku zażarcie walczył o remis i w końcu się udało obronić połówkę z IM Svane.[/us_testimonial]

Open B:
Dadełło Aleksandra – Fiedorek Michał (1756 ELO) 1/2
Harazińska Magdalena – Kasperkiewicz Paweł (1952 ELO) 1/2
Czopor Maciej – Mike Patryk (1782 ELO) 1-0
Maciąga Marcin (2059 ELO) – Komil Khamidov 1-0

Strona turnieju – TUTAJ