Już 1 września w Baku rozpocznie się Olimpiada Szachowa. W składzie reprezentacji Polski kobiet oraz mężczyzn mamy aż czworo zawodników Polonii Wrocław! Są to: Mariola Woźniak, Jolanta Zawadzka, Dariusz Świercz i Mateusz Bartel. Oprócz tego w składzie Grecji zobaczymy Polonistę Dimitriosa Mastrovasilisa. Za wszystkich naszych zawodników trzymamy kciuki!

W składach naszych reprezentacji znalazło się pięć zawodniczek i pięciu zawodników. Co prawda, podczas każdego meczu w Baku rywalizacja będzie się toczyła tylko na czterech szachownicach, jednak to ważne, by na tak długie i wymagające zawody, jak Olimpiada Szachowa, skład był szerszy, by w razie potrzeby móc dokonać zmian. W kadrze pań – obok Moniki Soćko, Klaudii Kulon i Kariny Szczepkowskiej-Horowskiej – znalazły się dwie reprezentantki Polonii: Jolanta Zawadzka i Mariola Woźniak. Z kolei w składzie męskiej kadry – obok Radosława Wojtaszka, Jana Krzysztofa Dudy i Kacpra Pioruna – zagrają Darek Świercz i Mateusz Bartel. Panowie i Panie są rozstawieni z 7., numerem startowym.

– Muszę powiedzieć, że tym razem jadę na Olimpiadę z dużymi nadziejami, bo myślę, że może być ona najlepsza w historii. Patrząc na występy Polek w poprzednich latach, możemy zakładać, że jak zwykle będą w szerokim gronie kandydatek, jeśli nie do podium, to do top 5. Natomiast mężczyźni, po raz pierwszy od wielu, wielu lat, będą rozstawieni w pierwszej dziesiątce. To nie przypadek – mamy najsilniejszą drużynę odkąd sięgam pamięcią, przynajmniej na papierze. To nie przypadek, że kilka serwisów internetowych ochrzciło naszą drużynę jako „czarnego konia” zawodów. Faktycznie, nasza drużyna ma wiele do zaoferowania – mamy w zespole zawodników o różnych charakterystykach. Do tego, dzięki Bartoszowi Soćko, naszemu trenerowi, jesteśmy mocno zmotywowani do walki o najwyższe cele, ale w taki zdrowy sposób – bez zbędnej napinki. Naszym celem jest zagranie 11 dobrych spotkań i sprawdzenie tabeli na samym końcu rozgrywek. Myślę, że jesteśmy w stanie zagrać dobre zawody, a jeśli wykrzeszemy z siebie sto procent naszych możliwości, to wyniki powinny być miłe dla oka – analizował niedawno na łamach naszej strony kapitan Polonii i reprezentant Polski Mateusz Bartel.

800

Reprezentacja Polski, stoją (od lewej): Łukasz Turlej (kierownik ekipy), Kamil Mitoń (trener), Jan-Krzysztof Duda, Marek Matlak (trener), Mateusz Bartel, Kacper Piorun, Dariusz Świercz, Radosław Wojtaszek, Bartosz Soćko (trener), siedzą (od lewej): Karina Szczepkowska-Horowska, Klaudia Kulon, Monika Soćko, Mariola Woźniak, Jolanta Zawadzka, zdjęcie: PZSzach

Wspomnianych czworo reprezentantów Polski to nie jedyni przedstawiciele naszego klubu w Baku. Piątym zawodnikiem Polonii, który zagra na Olimpiadzie Szachowej jest Grek Dimitrios Mastrovasilis (2603 ELO). Grecja będzie rozstawiona z numerem 22 (średni ranking 2589). Dodatkowo sędzią rundowym podczas olimpijskich zmagań w stolicy Azerbejdżanu będzie Aleksander Sokólski, który sędziuje często także nasze zawody w Polonii Wrocław!

Rundy startują o 13:00 czasu polskiego za wyjątkiem ostatniej, która wystartuje o 9:00. O kolejnych wynikach naszych zawodników postaramy się informować na bieżąco. Polecamy także śledzenie informacji na OFICJALNEJ STRONIE OLIMPIADY, jak również na stronie PZSZACH oraz w serwisie CHESSBRAINS.

Polska reprezentacja w grupie Open
(średni ranking 2685 – 7. miejsce na liście startowej):
1. Radosław Wojtaszek 2736 ELO
2. Jan-Krzysztof Duda 2675 ELO
3. Mateusz Bartel 2646 ELO
4. Kacper Piorun 2681 ELO
5. Dariusz Świercz 2639 ELO
Trener: Bartosz Soćko

Polska reprezentacja w grupie kobiet
(średni ranking 2405 – 7. miejsce na liście startowej):
1. Monika Soćko 2437 ELO
2. Jolanta Zawadzka 2429 ELO
3. Karina Szczepkowska-Horowska 2409 ELO
4. Klaudia Kulon 2346 ELO
5. Mariola Woźniak 2246 ELO
Trener: Marek Matlak