Przed nami ostatnia część „Szachowej półki” przygotowanej przez Iwetę Rajlich! W dziesiątej części zostaną nam przybliżone książki autorstwa Johna Nunna oraz Jana Timanna! Zapraszamy do lektury!

Nunn versus Timann

9780805042283-us-300Tworząc liste książek mających znaleźć się na mojej szachowej półce, umieściłam w spisie https://www.polonia.wroclaw.pl/2016/05/szachowa-polka/ na pozycji numer 10 „Secrets of minor pieces” Johna Nunna. Pomyliłam się bowiem na mojej szachowej półce miała stanąć książka Jana Timmana „Power chess with Pieces” Jak doszło w mojej głowie do pomylenia Timmana z Nunnem nie wiem. Styl obydwu wyżej wspomnianych książek o końcówkach jest bardzo różny i choć obie książki mają swoje zalety, a obaj autorzy są wielkimi dla mnie znamienitościami, to jednak jedyne co ich chyba łączy to siwe włosy i wspólne partie w mega bazie.indeks Po krótce o dwóch słynnych arcymistrzach poniżej:

 

John Nunn: Arcymistrz ze ścisłej czołówki światowej,autor przeszło 28 książek szachowych w tym słynnej i cenionej Secrets of Grandmaster Chess” (1997), a także 10 pozycji na mojej liści “Szachowa półka” „Secrets of Minor Piece Endings” – „Sekrety końcowek z gońcami i skoczkami”,  3-krotny Mistrz Świata w solvingu, znany autor szachowych studii, absolwent Oxfordu i doktor matematyki. Szachista, o którym Mistrz Świata Magnus Carlsen w wywiadzie dla Chess Base http://en.chessbase.com/post/magnus-carlsen-on-his-che-career powiedział:

2722152„He has so incredibly much in his head. Simply too much. His enormous powers of understanding and his constant thirst for knowledge distracted him from chess.” (“Ma tak dużo w swojej głowie. Po prostu za dużo. Jego niezliczone możliwości zrozumienia i jego nienasycony głód wiedzy przeszkadzają mu w graniu w szachy.” )

No cóż, przejrzawszy wczoraj książkę „Secrets of Pawnless endgame” chyba jestem skłonna zgodzić się z opinią Carlsena. Drogi czytelniku, jeśli chciałbyś sam wyrobić sobie zdanie o możliwościach umysłu wielkiego Anglika zapraszam do zapoznania się z materiałem pgn poniżej.

Screen Shot 2016-08-29 at 18.21.54

Pozycja (oczywiście remisowa) z książki: „Secrets of Minor-piece endgames” Johna Nunna

Jan Timman – edytor New in Chess, numer 3 na światowej liście 1. stycznia 1990 tuż za Kaparowem i Karpowem, 13-krotny reprezentant Holandii na Olimpiadzie, uczestnik meczów kandydatów o Mistrzostwo Świata, autor szeroko uznawanej za współczesną klasykę książki:The Art of Chess Analysis, gracz słynący już w latach 80′ z bardzo szerokiego (jak na tamte czasy wyjątkowego) repertuaru debiutowego. Drogi Czytelniku w pliku pgn poniżej znajdziesz fragment książki Timmana i pozycję z jednej z chyba najbardziej znanych szachowych końcówek.

Przyjemnej analizy!

Iweta Rajlich