Trzeci zjazd Sygnity Ekstraligi Szachowej przeszedł do historii! Iweta Rajlich „Okiem arcymistrzyni” analizuję grę polonistów z ostatnich trzech rund jakie zostały rozegrane w Katowicach. Zapraszamy do analizy!

Ekstraliga runda 7 – mecze o medale

W rundzie 7 Polonia Wrocław przegrała 2,5 do 3,5 z Wasko Katowicami. Faworytami w tym meczu patrząc na elo nie byliśmy i praktycznie na żadnej z szachownic nie było widać szans w tym roku na wygraną. W dodatku na 4 desce padł cudem remis. Ładną i ciekawą partię rozegrali Mitoń z Mastovasilisem.

Na uwagę jednak jako partia szkoleniowa zasługuje pojedynek Bartosz Soćko – Kamil Stachowiak. W wyniku rozegrania debiutu czarne stanęły na dużo gorszej i pasywnej pozycji. Białe doskonale pamiętały półforsowny wariant prowadzący do przewagi. Powstała techniczna końcówka, w której grający fenomenalnie na lidze Arcymistrz Soćko (6,5 z 7) wykazał się dobrą techniką. Jakiego wariantu unikać grając Obronę Merańską czarnymi i jaka wiedza końcówkowa potrzebna jest w wygrywaniu wieżówek z pionkiem więcej – poniżej.

Ekstraliga runda 8 i walka o srebrny medal

Mecz pomiędzy Stilonem Gorzów Wielkopolski a Polonią Wrocław miał burzliwy, pełen niespodzianek przebieg i zakończył się remisem 3:3.

Na 6 szachownicy w równej pozycji arcymistrzyni Beata Zawadzka podstawiła na bardzo prostym motywie swojej szwagierce Jolancie Zawadzkiej pionka i przegrała w końcówce. To jednak nie koniec dziwnych podstawek w tym meczu. Niestety, mając duże szanse na wygraną, a praktycznie zerowe na przegraną – w końcówce wieżowej silny arcymistrz Dima Mastrovasilis przegrał partię w jeden ruch. Każda przewaga osłabia, a grający białymi Grek miał ją już od debiutu. Jego przeciwnik Kamil Dragun skazany był już od początku partii na grę o remis bez marzenia o jakiejkolwiek kontrgrze. Takich jak poniższa partii Arcymisrz Mastrovasilis wygrywał w swojej karierze bardzo dużo i wyglądało na to, że i tą partię dociśnie 🙁 Posiadanie przewagi rozluźnia koncentracje w pewnym sensie usypia nasze poczucie niebezpieczeństwa. Trenerzy mawiają, że najtrudniej wygrać …wygraną pozycję.

W ostatniej rundzie Poloniści przy wygranej meczu mają minimum brąz. Poniżej ładnie technicznie wypracowana przewaga w partia arcymistrza Mastrovasilisa i jego pechowa podstawka.

Runda ostatnia rządzi się swoimi prawami

Medale praktycznie rozdane. Złoto dla Hetmana, srebro dla Gorzowa i… brąz dla Polonii. Mecz Polonia Wrocław – Baumatech Wisznia Mała był o bardzo zmiennym przebiegu. Wynik chwiał się tak jak partia Matusza Bartla poniżej. Zawodnicy z Wiszni walczyli zdaje się o to aby nie spaść z ligi i walczyli jak lwy ze znacznie silniejszymi przeciwnikami. Ostatecznie brąz dla Polonii Wrocław, normy na tytuły międzynarodowe uzyskali zaś w ekstralidze:

Oskar Wieczorek – norma GM
Tomasz Warakomski – norma GM
Radosław Barski – norma IM
Arkadiusz Skawiński – norma IM

Iweta Rajlich