W Katowicach rozpoczął się ostatni zjazd Sygnity Ekstraligi, który zdecyduje o losach medali. Na początek doszło do starcia faworytów do złota, w którym VOTUM SA Polonia po walce uległa minimalnie WASKO Hetmanowi Katowice 2-5-3,5. W sobotę rywalem wrocławian będzie Stilon Gorzów.

W meczu Polonii z Hetmanem pięć pojedynków zakończyło się remisami i o losach meczu decydował trwający najdłużej mecz na piątej szachownicy pomiędzy Kamilem Stachowiakiem z Polonii i Bartoszem Soćko z Hetmana. Po długiej walce zwyciężył doświadczony Soćko (grający białym kolorem) przesądzając o minimalnym zwycięstwem meczowym Hetmana. Dla Polonii była to pierwsza przegrana w tegorocznej rywalizacji w Ekstralidze. W sobotę równie trudne wyzwanie – rywalem wrocławian będzie także aspirujący do złota Stilon Gorzów Wlkp.

WASKO Hetman Katowice – VOTUM SA Polonia Wrocław 3,5-2,5
Wojtaszek Radosław – Bartel Mateusz 1/2
Sadzikowski Daniel – Areshchenko Alexander 1/2
Mitoń Kamil – Mastrovasilis Dimitrios 1/2
Wieczorek Oskar – Gajewski Grzegorz 1/2
Soćko Bartosz – Stachowiak Kamil 1-0
Zawadzka Jolanta – Soćko Monika 1/2

[us_testimonial author=”Mateusz Bartel” style=”6″ company=”facebook”]W jednym z najważniejszych spotkań Sygnity Ekstraligi 2016 Hetman WASKO Katowice okazał się lepszy od Polonii VOTUM Wrocław, wygrywając 3,5-2,5. Był to wynik zasłużony i choć poloniści starali się uprzykrzyć życie faworytom, to lepsi byli tym razem górą.

W mojej partii z Radkiem Wojtaszkiem udało mi się zaskoczyć przeciwnika w debiucie. Niestety, minusem było to, że powstały wariant nie był mi zbyt dobrze znany. Mimo, że Radek nie zareagował zbyt przekonująco (zamiast 7. Ge3 grywane jest raczej 7.a3), to ja swoim 8…Sc6? (lepsze było bicie na c3) szybko sprawiłem, że białe dostały lepszą pozycję. Potem Radek chyba mógł kilka razy grać agresywniej (bardzo obawiałem się 12. exd5), ale i tak jego pozycja przez dłuższy czas wydawała się lepsza. Kluczowe były wydarzenia po 18…Sxe4 – wydawało się, że czarne za chwilę przegrają, ale choć zapewne białe miały drogę do przewagi, to nie była ona oczywista. Mimo długiego namysłu, Radek tej drogi nie znalazł i udało mi się wyrównać grę. Potem doszło do ciekawej końcówki, w której obie strony próbowały oszukać przeciwnika, ale bez większych przygód w tej fazie partia skończyła się podziałem punktu.[/us_testimonial]

Partie polonistów z VII rundy:

Pozostałe wyniki 7. rundy:
OKSiR BAUMATECH Wisznia Mała – LKS Wrzos Międzyborów 3,5 – 2,5
K.Sz. MIEDŹ Legnica – SzSON Zagłębie Dąbrowa Górnicza 3,5 – 2,5
Baszta MOS Żnin – Akademia Szachowa Gliwice 2 – 4
TS WISŁA Kraków – KSz STILON Gorzów Wlkp.  2 – 4

Tabela po 7 rundach

bez-tytulu

W 8. rundzie (sobota) zagrają:
VOTUM SA Polonia Wrocław – KSz STILON Gorzów Wlkp.
Akademia Szachowa Gliwice – TS WISŁA Kraków
SzSON Zagłębie Dąbrowa Górnicza – Baszta MOS Żnin
LKS Wrzos Międzyborów – K.Sz. MIEDŹ Legnica
Wasko HETMAN Katowice – OKSiR BAUMATECH Wisznia Mała