W Katowicach zakończyły się rozgrywki Sygnity Ekstraligi. W ostatnim meczu VOTUM SA Polonia Wrocław pokonała zespół z Wiszni Małej 3,5-2,5 i zdobyła brązowy medal! Mistrzem Polski został Wasko Hetman Katowice, a srebro przypadło Stilonowi Gorzów Wlkp.

Oskar WieczorekW ostatnim spotkaniu Sygnity Ekstraligi Poloniści pokonali OKSiR BAUMATECH Wisznia Mała 3,5-2,5. Swoje partie wygrali Mateusz Bartel i Oskar Wieczrorek, remisy zaliczyli Dimitrios Mastovasilis, Kamil Stachowiak i Jolanta Zawadzka, a jedynej porażki doznał Daniel Sadzikowski. Nasza drużyna po raz kolejny stanęła na podium Drużynowych Mistrzostw Polski, tym razem zdobywając brązowy medal. Mało tego, kapitan Polonii Mateusz Bartel wygrał rywalizację na drugiej szachownicy, a Oskar Wieczorek (na zdjęciu) wypełnił normę na tytuł arcymistrzowski! Gratulujemy! Mistrzowski tytuł zdobył główny faworyt rozgrywek – Wasko Hetman Katowice, a srebrny medal wywalczyli szachiści z Gorzowa Wielkopolskiego.

OKSiR BAUMATECH Wisznia Mała – VOTUM SA Polonia Wrocław 2,5-3,5
Luch Michał – Bartel Mateusz 0-1
Sadzikowski Daniel – Butkiewicz Łukasz 0-1
Skawiński Arkadiusz – Mastrovasilis Dimitrios 1/2
Oskar Wieczorek – Brodowski Piotr 1-0
Bronowicki Mateusz – Stachowiak Kamil 1/2
Zawadzka Jolanta – Bartel Marta 1/2

30183215646_9c725e3d1e_z

Brązowi medaliści Ekstraligi Szachowej drużyna VOTUM SA Polonia Wrocław, od lewej: Mateusz Bartel, Oskar Wieczorek, Daniel Sadzikowski, Kamil Stachowiak, Jolanta Zawadzka, Dimitrios Mastrovasilis, zdjęcie: Rafał Siwik

[us_testimonial author=”Mateusz Bartel” style=”6″ company=”facebook”]Drużynowym mistrzem Polski na rok 2016 został, zupełnie zasłużenie, obrońca tytułu, katowicki Hetman WASKO, który na podium wyprzedził gorzowski Stilon i wrocławską Polonię. Medaliści w ostatniej rundzie Sygnity Ekstraligi zgodnie wygrali swoje mecze, ale wszyscy napotkali poważny opór rywali. Dość powiedzieć, że aż w dwóch przypadkach o wygranej wyżej notowanych drużyn decydowały wygrane bez wieży – Grzesiek Gajewski pokonał Marcina Sieciechowicza, a ja wygrałem z Michałem Luchem.

Moja partia miała bardzo ciekawy przebieg. Po debiucie stałem gorzej, ale za to na desce było dużo figur, a o to mi dzisiaj chodziło. Potem, gdy przeciwnik dał mi możliwość, znalazłem ciekawą drogę do skomplikowania gry i od 14…Sce5!? na szachownicy zaczęło się dziać! Po niedokładnościach rywala już po 21…Gd4 stałem (w moim odczuciu) wyraźnie lepiej, ale niestety, zacząłem grać bardzo niepewnie. W efekcie, pozycja pozostawała niejasna. Do bardzo ciekawych wydarzeń doszło tuż przed kontrolą – zastawiłem na Michała pułapkę, w którą wpadł. Udało mi się… ofiarować jakość, w zamian za to, że dostałem masę wolnych pionów. Na szachownicy powstała nietypowa sytuacja, w której białe miały wieżę, a czarne trzy bardzo groźne piony. Na oko wyglądało to świetnie dla czarnych, ale przyznam się, że zapomniałem o możliwym kontrataku białych po linii 'g’. Jak pokazuje pobieżna analiza, białe miały nawet wygraną po, narzucającym się, 41.Wfg1! i choć warianty byłyby bardzo niejasne, to groźby białych było bardzo realne. Później, nadal, białe mogły się uratować, głównie dlatego, że nie znalazłem 43…e3! (zamiast tego zagrałem słabe 43…c1H), a potem jeszcze zagrałem słabe 46…d2?, co dało białym wielką szansę – gdyby Michał zagrał 47.e6! (z groźbą f6-f7+ i matem na g7), wówczas (według oceny komputera) mógłbym maksymalnie zremisować. Na szczęście, okazało się, że z komplikacji lepiej wyszedłem ja i dzięki temu mogłem się cieszyć z optymistycznego zakończenia udanego dla mnie turnieju, w którym na koniec uzyskałem 7 z 9, wygrywając klasyfikację na drugiej szachownicy.[/us_testimonial]

Partie polonistów z IX rundy:
POZOSTAŁE WYNIKI 9 RUNDY:

K.Sz. MIEDŹ Legnica – Wasko HETMAN Katowice 2 – 4
Baszta MOS Żnin – LKS Wrzos Międzyborów 3,5 – 2,5
TS WISŁA Kraków – SzSON Zagłębie Dąbrowa Górnicza 2 – 4
Stilon Gorzów Wlkp. – Akademia Szachowa Gliwice 3,5 – 2,5

Tabela końcowa:

bez-tytulu

Końcowa klasyfikacja Sygnity Ekstraligi 2016 – TUTAJ.