Wkrótce ukaże się najnowszy numer czasopisma MAT (7/2016) – oficjalnego czasopisma Polskiego Związku Szachowego. Jakie tematy zostały poruszone w najnowszym numerze?

Szanowni Czytelnicy!

Numer „Mata”, który trzymają Państwo w rękach, śmiało określić można mianem specjalnego – olimpijskiego. Jednocześnie nie przypominam sobie sytuacji, aby w polskim czasopiśmie szachowym wśród autorów było tak wielu aktualnych reprezentantów Polski; arcymistrzów i arcymistrzyń.

Dla „Mata” komentują bowiem „sreberka” z Baku: Monika Soćko, Jolanta Zawadzka, Klaudia Kulon i Mariola Woźniak, a także: najlepszy polski szachista Radosław Wojtaszek, Mateusz Bartel, Dariusz Świercz (zwycięzca Millionaire Chess), Bartosz Soćko, mistrzowie świata w solvingu – Aleksand2016-07er Miśta i Piotr Murdzia – czy też wielokrotny mistrz Polski Włodzimierz Schmidt.

W wywiadach Czytelnik zapozna się z karierą rewelacyjnej na olimpiadzie, ledwie 18-letniej Marioli Woźniak. Mariola zdobi okładkę „Mata”, jednak docenione zostały wszystkie reprezentantki, które znalazły się na naszym plakacie. Plakat ten winien zawisnąć na ścianie każdego szanującego się i wiernego kibica szachowego w kraju, względnie na ścianach sal klubowych – jako przykład tego, iż sumienna praca młodych ludzi może zaowocować prawdziwym triumfem, a w sportowej walce można pokonać nawet murowanych faworytów.

Rozmawialiśmy ponadto z byłym trenerem kadry, a obecnie przewodniczącym Kolegium Trenerów PZSzach Jackiem Bielczykiem. Mistrz międzynarodowy Bielczyk to nie tylko osoba zasłużona dla polskich szachów, ale także żywa skarbnica wiedzy i dykteryjek szachowych. Cieszy więc, że zdecydował się zaprezentować nam choć próbkę swych wspomnień (patrz: artykuł Przeznaczenie lub żarty Caissy).

W zgodnej opinii komentatorów Polki na Olimpiadzie Szachowej w Baku osiągnęły największy po wojnie sukces. Sukces ten dostrzeżony został nawet przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę, który zaprosił szachistki na spotkanie z medalistami olimpijskimi.

Prezydencki minister Andrzej Dera to „nasz człowiek” w otoczeniu głowy państwa. Również on zgodził się na wywiad dla „Mata”. Rozmowę przeprowadziliśmy podczas Mistrzostw Polski Przedsiębiorców w Pałacu Bagatela w Czekanowie. Krótko potem Andrzej Dera przemawiał i grał w szachy na 20-leciu Ostrowskiego Towarzystwa Szachowego. Relacjonujemy także te dwie imprezy.

Dział „Polska” uzupełniają relacje z Sygnity Ekstraligi, X Kongresu Zukertorta we Wrocławiu i Memoriału Jana Gietki w Rudniku nad Sanem.

Redaktor naczelny Paweł Dudziński

2016-07_redakcyjna