W kolejnym artykule na temat zbliżającego się meczu o Mistrzostwo Świata, Iweta Rajlich przybliży nam sylwetki głównych bohaterów mecz – Magnusa Carlsena (Mistrz Świata) oraz Sergeya Karjakina (pretendent). Zapraszamy do lektury!

world-championship-2016-1Magnus Carlsen i Sergey Karjakin: genialni arcymistrzowie, inteligentni i młodzi supermeni szachów zagrają mecz złożony z 12 partii o milion dolarów. Kibice na całym świecie będą mogli, za pomocą nowej technologii do pokazywania imprez sportowych, oglądać “na żywo” każdy grymas na ich twarzach. Zapraszam na stronę organizatora meczu gdzie jest więcej na ten temat.

Dla mnie mecz ten jest pod wieloma względami niezwykły. W środowisku czuje się wielkie oczekiwanie na wspaniały pokaz niezwykłych umiejętności szachowych. Przez wiele lat kibice szachowi na całym świecie ubolewali, że do meczu Karpow – Fischer w 1975 roku nie doszło. Chcieli zobaczyć najgenialniejszych szachistów świata w akcji… a tu wreszcie mecz Karjakin “za którym stoi kolektywistyczny i nacjonalistyczny wschód” kontra Carlsen, któremu kibicuje indywidualistyczny i kosmopolityczny “zachód”. Mecz odbędzie się i to w centrum świata. BIG APPLE – tak o swoim mieście mówią Nowojorczycy.

Niesamowite jest to, w jaki sposób się mówi i pisze o tym meczu w prasie poza szachowej. Przed chwilą na przykład natknęłam się na artykuł  Daily Telegraph gdzie pisze się o rzekomych obawach Carlsena przed “wycieknięciem” jego analiz do obozu przeciwnika za pomącą “rosyjskich hakerów”. Mnie to przypomina z lekka atmosferę meczów z czasów zimnej wojny?! A Wam?! Widzieliście może film “Pawn Sacrifice” (2014)

[vc_video link=”https://www.youtube.com/watch?v=xFHvH9FtACg&rel=0“]

dramat biograficzny o Bobby Fischerze?! Nie?! To się Drodzy Czytelnicy lepiej pośpieszcie, bo będziecie dwa filmy “do tyłu” – jest już bowiem film o kolejnym “Cudownym dziecku” – “Magnus” (2016). Magnus Carlsen jest oczywiście gwiazdą nie tylko “szachową”. Jest celebrytą, za którym – tak a propos popularności gwiazd – podąża na twitterze 150 tysięcy fanów. Popularność Magnusa, którego magazyn Times w 2013 roku uznał za jednego ze 100 najbardziej wpływowych ludzi na świecie (w kategorii “Tytani”) i za którym stoją ogromni sponsorzy, można porównać do popularności Bobbiego Fischera z czasów zimnej wojny i meczów wschód – zachód.

[vc_video link=”https://www.youtube.com/watch?v=zbKucZtjShg&rel=0“]

Niesamowite, że pisząc o tegorocznym meczu w Nowym Jorku nasuwa się na myśl mecz Spasski – Fischer (Reykjavik, 1972 rok). Czy to celowe kreowanie produktu (meczu)?! Czy rzeczywiście sporo jest podobieństw między Karjakinem a Karpovem i Carlsenem a Fischerem? Krótkie podsumowanie, bo Karjakina, który jest nazywany człowiekiem Putina i oportunistą (oportunistą nazywano też Karpowa) w następnym odcinku OKIEM WGM.
Krótka biografia Magnusa Carlsena.

[vc_video link=”https://www.youtube.com/watch?v=e1jMolJFnLc&rel=0“]

Sergey Karjakin jest gwiazdą w Rosji i we wschodnim kręgu kulturowym. Wpiszcie Państwo w google.ru jego nazwisko. Może wyskoczy nie tak wiele jak o Carlsenie (ten jest gwiazdą nie tylko szachową) jednak wyskoczy i o Karjakinie całkiem sporo. Karjakin szachowa gwiazda, trochę przyćmiona latami grania za Ukrainę i latami bez sponsora… jest ostatnio gwiazdą dużego formatu i świecącą w Rosji bardzo jasno.

 

karjakin-i-putin

Karjakin z Putinem

Sergey Karjakin ze zdjęciem prezydenta Rosji Putina na koszulce.
źródło: chessbase
karjakin-putin
Dla porównania poniżej zdjęcie Magnusa Carsena w koszulce “SWAG DONT COME HERE”
magnus-carlsen-telegraph

źródło: http://jimwestonchess.blogspot.com/2015/11/magnus-carlsen-interview-in-telegraph.html

Ale dlaczego w ogóle Sergey Karjakin zmierzy się z Carlsenem w Nowym Jorku? Czy śledzili Państwo turniej pretendentów Moskwa 2016?

Grający białymi i prowadzący w turnieju przed ostatnią rundą Sergey Karjakin z Rosji do wygrania turnieju pretendentów potrzebował, w partii z bezpośrednim rywalem Fabiano Caruaną z USA, remisu. Na remis, jak widać po wyborze debiutu i wyborze ruchów w partii, Karjakin nie grał. Pozycja była ciekawa i ostra. Karjakin wygrał partię i turniej w dobrym stylu, w pełni zasługując na tytuł pretendenta!

Poniżej owa fenomenalna partia Karjakin – Caruana z turnieju pretendentów Moskwie z 2016 roku.

[vc_video link=”https://www.youtube.com/watch?v=aPN57F4qJN0″]

Iweta Rajlich - Mistrzyni świata juniorek (1992). Ma pięć medali mistrzostw Europy (trzy tytuły mistrzyni Europy) oraz siedem złotych medali mistrzostw Polski. W 1994 roku, jako trzynastolatka, zdobyła tytuł mistrzyni Polski w kategorii do 20 lat. Wielokrotnie reprezentowała Polskę w rozgrywkach drużynowych: siedmiokrotnie na olimpiadach szachowych dwukrotnie na drużynowych mistrzostwach świata, siedmiokrotnie na drużynowych mistrzostwach Europy. Arcymistrzyni.Iweta Rajlich