Zapraszamy do przeczytania artykułu Iwety Rajlich, która kontynuuje przybliżanie nam sylwetek zawodników, którzy w dniu jutrzejszym rozpoczną walkę o prymat na świecie!

Kim jest pretendent do tytułu Mistrza Świata?

Urodził się na Ukrainie, co dodaje smaczku poniższej notce biograficznej, bo Rosjanie 2-3 marca 2015 roku ukraiński Krym zaanektowali, a ten młody arcymistrz poparł to działanie. Wtedy wielu jego kolegów szachistów podpisało petycję, aby został on uznany “persona non grata“ na Ukrainie.

Przyszły zwycięzca Pucharu Świata FIDE (Baku 2015): https://www.polonia.wroclaw.pl/2015/10/mecz-finalowy-pucharu-swiata-svidler-karjakin/ uczęszczał mając 9-12 lat do słynnej ukraińskiej szachowej szkoły, aby potem w wieku 12 lat zostać najmłodszym arcymistrzem na świecie. Obecnie ma 26 lat i jeszcze nikt jego rekordu nie pobił. (Carlsen jest 3 najmłodszym arcymistrzem na świecie!).carlsen-20vs-20karjakin

W wieku lat 19 przyszły pretendent do tytułu Mistrza Świata mieszkał na Ukrainie, ale nie widząc dalszych możliwości rozwoju swojej kariery szachowej, głównie ze względów finansowych, najpierw w 2009 roku zmienił narodowość, a potem federację. Z prowincjonalnej wydawałoby się Ukrainy przeniósł się do wielkiej Rosji.
Drugi raz żonaty (pierwsza żona poślubiona w 2009 roku to Ukraińska arcymistrzyni Kateryna Dolzhikova), tym razem z Rosjanką, sędziną szachową bez kategorii, Galią Kamalową, zamieszkał w Moskwie, gdzie żona zajmowała się jednorocznym dzieckiem, a on zarabiał. Jak mówił w jednym z wywiadów: dla rodziny.

karjakinandwife
Ważne wydaje się dla niego to, że ma kibiców w całej Rosji, że władze, kibice, przyjaciele i sztab trenerów stoją za jego plecami. Gra dla nich o zwycięstwo. O ile motywacja Karjakina wydaje się być wspierana czynnikami zewnętrznymi, to Carlsena cechuje motywacja wewnętrzna.
Sergey Karjakin oficjalnie popiera Władimira Putina, w swoim zachowaniu, poglądach, kraju pochodzenia jakże przypomina Anatoliego Karpowa. 11 Listopada 2016 w Nowym Jorku zagra mecz o Mistrzostwo Świata. Za Karjakinem, uważającym siebie raczej za Rosjanina, niewątpliwie stanie sztab arcymistrzów i oficjeli. Tak jak i kiedyś za Karpowem w jego jakże słynnym i kontrowersyjnym meczu z Korchnoiem.
Dla przypomnienia w OKIEM WGM o Karjakinie ukazały się: “Mecz finałowy o Puchar Świata FIDE Karjakin – Svidler Baku 2015″ i o Finale Baku 2015: “Szczęście, pomysłowość i wytrwałość”

Iweta Rajlich - Mistrzyni świata juniorek (1992). Ma pięć medali mistrzostw Europy (trzy tytuły mistrzyni Europy) oraz siedem złotych medali mistrzostw Polski. W 1994 roku, jako trzynastolatka, zdobyła tytuł mistrzyni Polski w kategorii do 20 lat. Wielokrotnie reprezentowała Polskę w rozgrywkach drużynowych: siedmiokrotnie na olimpiadach szachowych dwukrotnie na drużynowych mistrzostwach świata, siedmiokrotnie na drużynowych mistrzostwach Europy. Arcymistrzyni.Iweta Rajlich