Po raz pierwszy w historii transmisja zawodów szachowych zostanie przeprowadzona także w virtual reality (VR). Znamiennym jest fakt, że odbędzie się to podczas najważniejszego wydarzenia szachowego w 2016 roku, meczu o Mistrzostwo Świata pomiędzy Magnusem Carlsenem oraz Siergiejem Karjakinem.

[vc_video link=”https://www.youtube.com/watch?v=eT9vmpE8WcY&rel=0“]

Czym jest Virtual Reality? Jak sama nazwa wskazuje, jest to rzeczywistość wirtualna, choć nie dla wszystkich jest to takie jasne. W skrócie chodzi o to, by “wejść w świat cyfrowy”. Wówczas wszystkie wydarzenia, które widzimy i “odczuwamy”, dzieją się tak, jakbyśmy byli ich częścią.

Co jest potrzebne?

By wejść w cyfrowy świat wirtualnej rzeczywistości, oprócz dobrego sprzętu komputerowego (ewentualnie smartfona, osobiście używam Samsung Galaxy S6) i łącza internetowego, potrzeba specjalnego hełmu lub okularów, które są bardzo drogie. Można też, tak jak ja, użyć google cardboard oraz swojego smartfona. Są to składane okulary z kartonu.
gogle-cardboard-mobile-vr-950x514Koszt takich okularów nie powinien przekroczyć 15 zł.

Organizator meczu o mistrzostwo świata, firma AEGON, przygotował platformę, na której każdy kibic może się zalogować i za opłatą 15$ uzyskać dostęp do transmisji. W podstawowym pakiecie będziemy mieli do dyspozycji:

  • możliwość obserwowania meczu z wielu kamer;
  • możliwość obserwowania meczu w VR;
  • dostęp do studia meczowego z komentarzami arcymistrzów oraz zaproszonych celebrytów;
  • dostęp do partii z analizą komputerową;
  • dostęp do oficjalnego czatu z ekspertam;

Sergey Karjakin and Judit Polgar Warming Up before the World C…The challenger, Sergey Karjakin, stopped by the Fulton Market Building at Seaport District today for the venue inspection and decided to play a little warm up game with Judit Polgar, our chess expert host and the strongest female chess player of all time. Watch this 360° VR video and get a glimpse of how live streaming of the Championship will be — http://worldchess.com/nyc2016

Opublikowany przez World Chess na 9 listopad 2016

Polski Związek Szachowy uzyskał specjalny kod promocyjny dla wszystkich kibiców szachowych w Polsce, uprawniający do uzyskania 10% zniżki na abonament! Obowiązuje on przy rejestracji dostępnej pod adresem:

http://worldchess.com/nyc2016

należy wpisać kod:

[us_btn url=”” text=”PLCHESS” type=”default” external=”0″ link=”” color=”light”]

carlsen-karjakin

arturArtur Czyż- instruktor szachowy, posiada tytuł kandydata na mistrza. Pasję do królewskiej gry łączy z zarządzaniem Klubem Szachowym Polonia, oraz organizacją różnych wydarzeń szachowych. Ulubiony cytat: "Jeśli potrafisz o czymś marzyć, to potrafisz także tego dokonać." WALT DISNEY