W stolicy Dolnego Śląska dobiegł końca Arcymistrzowski Turniej Szachowy Kobiet im. Krystyny Hołuj-Radzikowskiej. Zwyciężyła najmłodsza uczestniczka, zaledwie 16-letnia Zhansaya Abdumalik z Kazachstanu, która imponowała formą oraz umiejętnościami.

szachy-zakonczenieAbdumalik nie była faworytką turnieju, ale przez 9 runda grała równo i pokazała wysoką formę. Nie przegrała żadnej partii i zasłużenie stanęła na najwyższym stopniu podium. – Zhansaya to jedna z najbardziej utalentowanych młodych szachistek na świecie i grą we Wrocławiu pokazała, że zasługuje na taką opinię – mówi Jolanta Zawadzka, jedna z najlepszych obecnie polskich szachistek, srebrna medalistka w drużynie z olimpiady szachowej w Baku. Obie zawodniczki zmierzyły się w ostatniej rundzie, a ich pojedynek zakończył się remisem. Z polskiej srebrnej drużyny, która w komplecie stawiła się we Wrocławiu, na podium turnieju stanęła Monika Soćko, która zajęła 3. miejsce. Na 2. pozycji zmagania zakończyła Rosjanka Anastasia Bodnaruk.

Zwyciężczyni turnieju bardzo spodobał się Wrocław. – Przyjechałyśmy do polski na dwa dni przed turniejem, więc był też czas na zwiedzanie. Bardzo się cieszę z wygranej, to było dla mnie świetne doświadczenie. Przed turniejem miałam dopiero szósty ranking, a udało się wygrać, więc moja radość jest tym większa – powiedziała Abdumalik. Szachowi eksperci już dziś wróżą jej ciekawą przyszłość. W Kazachstanie, mimo młodego wieku, już uchodzi za szachową gwiazdę, a w Ałmatach działa akademia szachowa jej imienia, która szkoli ponad 500 dzieci.

Wszystkie zawodniczki na każdym kroku podkreślały świetną, wręcz rodzinną atmosferę, jaka już od kilku lat jest znakiem rozpoznawczym wrocławskiego turnieju. Doszło nawet do tego, że podczas ceremonii zamknięcia turnieju zawodniczki wręczyły nagrodę niespodziankę organizatorom. – Co roku z ogromną przyjemnością przyjeżdżamy do Wrocławia, bo wszystko jest tutaj znakomicie przygotowane – powiedziała w imieniu uczestniczek Monika Soćko.

Wyniki 9 rundy: Salome Melia – Yuliya Shvayger 1/2, Karina Szczepkowska – Anastasia Bodnaruk 0-1, Mariola Woźniak – Klaudia Kulon 0-1, Alina Kaszlinska – Monika Soćko 0-1, Zhansaya Abdumalik – Jolanta Zawadzka 1/2.

Klasyfikacja końcowa turnieju: 1. Zhansaya Abdumalik (Kazachstan) – 7 pkt.; 2. Anastasia Bodnaruk (Rosja) – 6,5; 3. Monika Soćko (Polska) – 6; 4. Jolanta Zawadzka (Polska) – 5,5; 5. Yuliya Shvayger (Izrael) – 4; 6. Karina Szczepkowska (Polska) – 4; 7. Alina Kaszlinska (Rosja) – 4; 8. Salome Melia (Gruzja) – 3,5; 9. Klaudia Kulon (Polska) – 3,5; 10. Mariola Woźniak (Polska) – 1.

Fot. T. Brusiło

Zwyciężczyni turnieju Zhansaya Abdumalik z Kazachstanu odbiera nagrodę z rąk arcymistrza Włodzimierza Schmidta, czternastokrotnego uczestnika olimpiad szachowych

Galeria zdjęć z ceremonii zakończenia turnieju: