Na turnieju w Szwajcarii wyraźnie rozkręcił się kapitan Polonii Wrocław Mateusz Bartel, który po słabym początku wygrał 3 partie z rzędu i jest w ścisłej czołówce turnieju!

Po remisie w pierwszej rundzie z niżej notowanym rywalem, Mateusz Bartel następnie wygrał 3 pojedynki z rzędu i po 4 z 7 planowanych rund wraz z czterema zawodnikami dzieli miejsca 1-5 na zawodach w Zurychu. Turniej potrwa do piątku.

Poniżej komentarz Mateusza wraz z partiami polonisty z rund 1-2:

[us_testimonial author=”Mateusz Bartel” style=”6″ company=”facebook”]Turniej w Zurychu rozpocząłem od sporej wpadki. W pierwszej rundzie zremisowałem z Carmim Haasem, zawodnikiem o rankingu 2211, który był ode mnie starszy o…43 lata. Do tego, już po 15 ruchach miałem piona więcej i wygraną pozycję. Niestety, potem grałem bardzo źle i w pewnym momencie mój przeciwnik wyraźnie się rozkręcił, przechwytując inicjatywę w grze środkowej. Dzisiaj, w porannej rundzie, grałem dopiero na 23 szachownicy, a mój rywal o wdzięcznym nazwisku Paleologu miał ranking 2114. Partia zakończyła się w… 10 posunięć, a pozycja końcowa widnieje na zdjęciu. O 16:00 gram trzecią rundę, w której moim rywalem będzie mój rówieśnik i rywal z turniejów juniorskich, Oliver Kurmann.[/us_testimonial]

 

Pozycja z partii Bartel-Paleologu, zdjęcie: Mateusz Bartel

Fragment partii z rundy 4 wraz z komentarzem Mateusza:

[us_testimonial author=”Mateusz Bartel” style=”6″ company=”facebook”] Takie turnieje, jak ten w Zurychu mają swoją specyfikę – ledwo turniej się zaczął, a już jesteśmy za półmetkiem! Wczoraj wieczorem rozgrywana była trzecia runda, w której wygrałem z Oliverem Kurmannem, a dzisiaj moim przeciwnikiem był arcymistrz Mihajlo Stojanovic. Zawodnik z Serbii wybrał klasyczny wariant Obrony Francuskiej i… został za to ukarany, bo ostatnio ten debiut i ten wariant przeżywa ciężkie chwile. W pozycji na diagramie białe (chwilowo) są bez dwóch figur. Nastąpiło miłe dla oka:
22.Wh8+, Kg7 23. Wh7+, Kf8  (bić wieży nie można, bo po 24. Hh4+, Kg7 (24…Kg8 25. Wh1) 25. Hh6+, Kg8 26. Wh1 czarne mimo wieży i dwóch figur więcej dostają mata.)  24. Hxd4 i okazuje się, że mimo braku figury atak białych jest wygrywający (grozi chociażby f4-f5!). W partii nastąpiło jeszcze 24…Ga3 i po 25. b4 czarne poddały się.

Zdjęcie użytkownika Mateusz Bartel.

[/us_testimonial]

Wyniki po 4 rundach – TUTAJ
Strona zawodów – TUTAJ