Wkrótce ukaże się najnowszy numer czasopisma MAT (8/2016) – oficjalnego czasopisma Polskiego Związku Szachowego. Jakie tematy zostały poruszone w najnowszym numerze?

Szanowni Państwo!

Mecz o mistrzostwo świata skupił na sobie uwagę szachowej publiczności z całego globu. Oprawa i fundusz nagród były godne tego przedsięwzięcia, jednak gra championów budziła wiele wątpliwości. Obaj wybierali zachowawcze warianty, bojąc się podjąć ryzyka. Z drugiej strony, gdy tylko Carlsen postanowił ostrzej powalczyć o pierwsze zwycięstwo, spotkała go za to surowa kara – musiał znieść gorycz porażki. Wcześniej nie wykorzystał kilku swoich szans. O dalszym przebiegu tego pojedynku przeczytacie Państwo w artykule „Król jest tylko jeden!”, wzbogaconym o wspaniałą analizę trzeciej partii meczu, przeprowadzoną przez arcymistrza Jacka Tomczaka, i bezpośrednią relację z miejsca wydarzenia wiceprezesa Polskiego Związku Szachowego Adama Dzwonkowskiego.

W czasach otwartych granic, jak również szerokiego dostępu do zagranicznych stron internetowych i literatury, znajomość języka angielskiego wydaje się być nieodzownym elementem rozwoju szachowego. Stąd wypływa znakomity pomysł Marcina Maciągi, aby stworzyć specjalny słownik angielsko-polski dla szachistów. Publikujemy jego pierwszą część. Polecamy również „Quiz szachisty poligloty” i wywiady z redaktorami Jackiem Pochłopniem i Michałem Rudolfem.

„Szkoła Mata” to poza tradycyjnymi kombinacjami i rubryką mistrzów świata, wykład trenera Jacka Bielczyka, który zafascynował uczestników listopadowego seminarium trenerskiego w Warszawie. Spotkanie uświetnił wtedy swą obecnością wielokrotny mistrz Polski Aleksander Sznapik, główny bohater rzeczonego materiału.

W dziale „Historia” znalazł się kolejny artykuł Wojciecha Bartelskiego, który w przystępny sposób opisuje olimpiady studenckie z udziałem czołowych arcymistrzów i mistrzów minionej epoki. Jubileusz PZSzach podsumowaliśmy publikacją „Olimpijczycy 90-lecia”.

Zamieszczamy ponadto sporo relacji z krajowych imprez, ze szczególnym uwzględnieniem Arcymistrzowskiego Turnieju Kobiet im. Krystyny Hołuj-Radzikowskiej we Wrocławiu.

redaktor naczelny Paweł Dudziński