Za nami kolejny weekend w którym nasi zawodnicy grali w zagranicznych ligach. Tym razem w sobotę i niedzielę rozegrano 5 i 6 rundę Czeskiej Extraligi!

W najwyższej klasie rozgrywkowej u naszych południowych sąsiadów występuję trzech zawodników naszego klubu: Mateusz Bartel (1.Novoborsky SK), Daniel Sadzikowski oraz Kamil Stachowiak (obaj Tatran Litovel). W ostatni weekend zagrali jednak tylko dwaj pierwsi. Mateusz na 5 szachownicy wywalczyła dla swojego zespołu 1,5 pkt, pokonując czarnym kolorem Tomasa Studnickę (2318 ELO) oraz remisując białym kolorem z Igorsem Rausisem (2611 ELO). Natomiast Daniel, dla którego był to debiut w nowym klubie, wywalczył 0,5 pkt grając na 1 szachownicy. Polonista najpierw zremisował białym kolorem z Davidem Navarą (2735 ELO), a następnie przegrał czarnym kolorem z Peterem Michalikiem (2571 ELO).

Wyniki z Czeskiej Ekstraligi – TUTAJ

Poniżej partie Mateusza i Daniela wraz z komentarzem do partii:

[us_testimonial author=”Mateusz Bartel” style=”6″ company=”facebook”]W miniony weekend, poza zakończeniem turnieju w Wijk aan Zee i środkowymi rundami openu na Gibraltarze, grała także liga czeska, a ja miałem przyjemność bronić barw mojej drużyny z Nowego Boru. Były to dla mnie pierwsze partie klasyczne w tym roku i zależało mi na dobrym rozpoczęciu. Wyszło nieźle, ale bez szału – w sobotę dość łatwo wygrałem z niżej notowanym IM Tomasem Studnicką, a w niedzielę zremisował z Igorsem Rausisem. Co ciekawe, zawodnik ten, mimo 56 wiosen, w ostatnich latach regularnie zyskuje na rankingu. Kiedy graliśmy na lidze czeskiej poprzednio, w 2012 roku, wówczas Czech był notowany poniżej 2500, podczas gdy obecnie przy jego rankingu widnieje 2611! Sama partia była bardzo ciekawa, choć daleka od poprawnej. W debiucie mój rywal zareagował niezbyt dokładnie, ale ja w odpowiedzi na jego słabszy ruch, nie znalazłem optymalnego ruchu i na szachownicy zrobił się chaos. Mimo wykonania zaledwie 20 ruchów, czarny pionek znalazł się na c2, przed królem białych, a biały pionek na h7, przed królem czarnych. Obiektywnie, czarne miały świetne szanse na wygraną po 18…He7!, ale będąc w stanie lekkiej paniki, wynikającej z przeoczenia 18. Whg1, Rausis wybrał asekuracyjne 18…g6, które na dobrą sprawę wypuszcza przewagę.[/us_testimonial]

[us_testimonial author=”Daniel Sadzikowski” style=”6″ company=”facebook”]Pierwszy raz w tym sezonie miałem okazję reprezentować mój klub w Czeskiej Extralidze i od razu zagrałem fajną partię. Zmierzyłem się z najlepszym czeskim zawodnikiem GM Dawidem Navarą (2735) i czułem, że ciężko będzie zaskoczyć przeciwnika w debiucie. Zdecydowałem się na solidny wariant w Obronie Grunfelda i liczyłem, że przeciwnik popełni jakąś niedokładność, co będzie można przyjemnie wykorzystać. Dawid przeoczył kilka motywów, przez co partia doszła do dość ciekawej końcówki, gdzie para gońców dawała mi spore szanse na wygranie partii. Na pierwszy rzut oka uwięzienie skoczka na c1 wydaje się kończące, ale wcale nie było jasne jak tą pozycję trzeba było realizować. Po bardzo solidnej obronie zgodziliśmy się na remis. Trzeba powrócić do końcówek Dworeckiego [/us_testimonial]

 

W 1. Lidze – východ (2 poziom rozgrywkowy) w zespole Region Panda występuje Jakub Żeberski, który rozegrał jak dotychczas jedną partie (zwycięstwo) na 6 rozegranych rund.

Pełne wyniki 1. Ligi – východ – TUTAJ

W 2. Lidze „F” (3 poziom rozgrywkowy) w zespole Sokol Vrbno p/ Pradedem występuję także Kamil Stachowiak (w Czechach można grać w dwóch drużynach znajdujących się na różnych szczeblach rozgrywkowych). Kamil w niedzielę zagrał dla swojej drużyny na drugiej szachownicy i odniósł zwycięstwo z Vitem Kostką (2096 ELO).

Pełne wyniki 2. Ligi „F” – TUTAJ