W ostatni weekend lutego w Czechach rozegrano kolejne rundy w Extralidze! W najwyższej klasie rozgrywkowej u naszych południowych sąsiadów gra 3 polonistów!

W najwyższej klasie rozgrywkowej u naszych południowych sąsiadów występuję trzech zawodników naszego klubu: Mateusz Bartel (1.Novoborsky SK), Daniel Sadzikowski oraz Kamil Stachowiak (obaj Tatran Litovel). W ostatni weekend zagrał tylko kapitan Polonii Wrocław. Mateusz Bartel na 4 szachownicy wywalczyła dla swojego zespołu 1,5 pkt, najpierw remisując czarnym kolorem z Vitezslavem Rasikeim (2466 ELO), aby następnie pokonać białym kolorem w pojedynku derbowym, Piotra Murdzię (2430 ELO). Warto jeszcze wspomnieć o występach w niższych ligach Jakuba Żeberskiego oraz Kamila Stachowiaka (w Czechach można grać w dwóch drużynach znajdujących się na różnych szczeblach rozgrywkowych). Wyniki naszych zawodników poniżej!

Wyniki z Czeskiej Ekstraligi – TUTAJ

Poniżej partia i komentarz Mateusza do partii z 7 rundy:

[us_testimonial author=”Mateusz Bartel” style=”6″ company=”facebook”]W kolejnym starciu ligi czeskiej Nowy Bór mierzył się z drużyną Labortechu Ostrawa, którego barw, na trzech pierwszych deskach, broniło trzech polskich arcymistrzów. Ja, grając na czwartej szachownicy, ominąłem trio Mitoń-Dziuba-Jakubiec i grałem z zawodnikiem z Czech. Vitezslav Rasik, mistrz międzynarodowy o rankingu 2466, niezbyt dobrze rozegrał debiut i już po 9…b5 oceniałem, że stoję lepiej. Partia, do pewnego momentu, miała logiczny przebieg, a moja przewaga rosła. Niestety, gdy już było bardzo dobrze, to zagrałem niepotrzebne 26…d2, chcąc wygrać partię „od razu” – zamiast tego wystarczyło odejść wieżą na e8 i cieszyć się przewagą pozycyjną. W efekcie awansu piona, doszło do wymian, po których powstała lepsza, ale zapewne remisowa końcówka na gońcach różnopolowych. Mój przeciwnik grał ją jednak, przynajmniej na początku, bardzo słabo i wystarczyło zagrać a4 w ruchu 39 lub 40, aby cieszyć się z wygranej. Niestety, coś mi się pomyliło i zamiast tego dopuściłem do wymiany hetmanów, a bez nich końcówka okazała się być remisowa.[/us_testimonial]

Poniżej partia i komentarz Mateusza do partii z 8 rundy:

[us_testimonial author=”Mateusz Bartel” style=”6″ company=”facebook”]Wczoraj nie dałem rady, więc nadrabiam zaległości. W niedzielnym meczu czeskiej Ekstraligi moja drużyna pokonała ekipę Slavoj Poruba z Ostrawy, a ja wspomogłem drużynę wygraną nad Piotrem Murdzią.
Szef Wyszkolenia PZSzach zaskoczył mnie wyborem obrony sycylijskiej. Mimo to, po debiucie dostałem pozycję, która… satysfakcjonowała zarówno mnie, jak i mojego przeciwnika. Piotr sądził, że jego pozycja jest – co najmniej – przyzwoita, ja sądziłem, że posiadanie pionka na e5 w praktyce uniemożliwia czarnym krótką roszadę (z uwagi na potencjalnie niebezpieczny atak na skrzydle królewskim), a bez roszady grać trudno. Myślę, że racja była po mojej stronie i białe stały lepiej, ale po bardzo słabym 17.b3?, które puściło pola a3 i c3, czarne faktycznie miały dobrą pozycję. Piotr, po postawieniu gońca na a3, zaczął jednak grać słabo i zamiast zrobić długą roszadę, przestawić figury (zwłaszcza wieżę z h8 np. na d8 lub c8), a na koniec ustawić gońca na c8 (obrona piona g7!), zagrał bezcelowe 19…Sb4, co było początkiem problemów, bo goniec znalazł się poza grą. Dzięki temu mogłem spokojnie rozwijać inicjatywę po drugiej stronie szachownicy. Gwoździem do trumny było 24…Hc6??, które jeszcze bardziej popsuło koordynację czarnych sił i – de facto – podstawiło pionka g7. Ciekawe, że po 25. Wd2! czarne, mimo że mają dwa ruchu do wykonania, nie są w stanie zapobiec Hd1-g4xg7. Zamiast tego błędu czarne mogły zagrać np. 24…Wd8, aby na 25. Wc1 lub 25. Wd2 mieć 25…Sc6! i następnie Ga3-f8 z obroną pionka g7. Białe stałyby wówczas lepiej, ale losy partii nie byłyby przesądzone. Wystarczy powiedzieć, że czarne miałyby w zanadrzu nieprzyjemny plan b5-b4, a potem Sc6-a7-b5-c3. Na moje szczęście, tak się jednak nie stało i mogłem cieszyć się z wygranej po rozbiciu całego skrzydła królewskiego czarnych.
[/us_testimonial]

W 1. Lidze – východ (2 poziom rozgrywkowy) w zespole Region Panda występuje Jakub Żeberski, który rozegrał jak dotychczas dwie partie, które obie wygrał. Zespół Kuby po 8 rundach zajmuje 7 miejsce.

Pełne wyniki 1. Ligi – východ – TUTAJ

W 2. Lidze „F” (3 poziom rozgrywkowy) w zespole Sokol Vrbno p/ Pradedem występuję także Kamil Stachowiak (w Czechach można grać w dwóch drużynach znajdujących się na różnych szczeblach rozgrywkowych). Kamil dla swojego zespołu z 9 rund zagrał w 3 meczach, w których zdobył 1,5 pkt.

Pełne wyniki 2. Ligi „F” – TUTAJ