Miniony weekend niewątpliwie obfitował w zawody na których grali nasi zawodnicy. Poza rozgrywkami w kraju nasi najbardziej doświadczeni zawodnicy walczyli o kolejne punkty w rozgrywkach ligowych u naszych zachodnich sąsiadów zarówno w 1. Bundeslidze jak i na zapleczu najwyższej klasy rozgrywkowej. Jak im poszło?

1. Bundesliga

W sobotę i niedzielę rozegrano 9 i 10 rundę 1. Bundesligi, gdzie gra nasz “jedynak”, kapitan Polonii Wrocław – Mateusz Bartel. Nasz zawodnik, który w Niemczech reprezentuje klub TU USV Dresden, zagrał na 3 szachownicy i zdobył dla swojej ekipy 2 pkt! Najpierw Mateusz pokonał czarnym kolorem Gerlada Hertnecka (2476 ELO), by dzień później pokonać Valentina Dragneva (2430 ELO). Oby był to dobry prognostyk, przed rozpoczynającymi się we wtorek Mistrzostwami Polski!

Strona Bundesligi – TUTAJ
Wynik indywidualny Mateusza – TUTAJ

Poniżej partia i komentarz Mateusza do partii z 9 rundy:

[us_testimonial author=”Mateusz Bartel” style=”6″ company=”facebook”]Już we wtorek rozpoczynają się Lotto Mistrzostwa Polski. Przed takim turniejem warto nieco się rozgrzać, zwłaszcza, że ostatnio nie grałem zbyt często. Dlatego możliwość zagrania na Bundeslidze była mi bardzo na rękę. Moim dzisiejszym przeciwnikiem był Gerlad Hertneck, doświadczony niemiecki arcymistrz. W odpowiedzi na 1.Sf3 wybrałem 1…f5, zapraszając rywala do mojej ulubionej obrony holenderskiej. Niemiec zaproszenie przyjął tylko połowicznie, bo grając 5. Gf4 struktury przypominały obronę holenderską, ale tylko przypominały. Choć zapewne białe mogły postawić przede mną sporo problemów, to przeciwnik grał bardzo zachowawczo i dzięki temu szybko przechwyciłem inicjatywę. Już po około dwudziestu posunięciach widać było, że czarne stoją bardzo komfortowo i stopniowo szanse na wygraną się zwiększały. Tuż przed 40. posunięciem białe się kompletnie rozsypały i moje zadanie było bardzo proste. Niestety, w 41. posunięciu zupełnie bez powodu oddałem pionka f4 i partię trzeba było wygrywać jeszcze raz (po prostym 41…f3 wygrana była bardzo prosta). Na szczęście, potem już większych błędów nie popełniałem i udało się przewagę zamienić w punkt. Jutro, tradycyjnie, runda o godz. 10 – zapraszam do kibicowania, zwłaszcza, że zanosi się na ciekawą partię Duda – Wojtaszek![/us_testimonial]

Poniżej partia i komentarz Mateusza do partii z 10 rundy:

[us_testimonial author=”Mateusz Bartel” style=”6″ company=”facebook”]Rzadko zdarza mi się wygrywać obie partie na ligowych zjazdach, tym bardziej cieszy zrobienie dwóch punktów w ten weekend. Dodając do tego to, że TU USV Dresden wygrało oba mecze (a Bartosz Soćko, który wraz ze mną bronił barw dreźnieńskiej drużyny zrobił 1,5/2), to można powiedzieć, że był to dla mnie bardzo udany wypad. W dzisiejszej partii grałem z austriackim juniorem, Valentinem Dragnevem. W debiucie przeciwnik zaskoczył mnie wyborem wariantu w partii hiszpańskiej i musiałem przy szachownicy wybrać jak reagować na wariant Zajcewa. Zdecydowałem się na 12. d5, które nie ma zbyt dobrej reputacji. Szybko okazało się jednak, że Dragnev nie znał tego posunięcia, a złożoność pozycji nie ułatwiła mu podejmowania decyzji. Przez kilka ruchów partia przebiegała w miarę logicznie, a ocena pozycji oscylowała wokół równości, ale w 20. posunięciu otrzymałem od rywala prezent – 20…Gc8 podstawiało 21.b4 i na dobrą sprawę było już pozamiatane. Potem można było realizować przewagę na wiele sposobów, ale jestem zadowolony z tego, że zdecydowałem się grać bardzo konkretnie – ładne i silne było 27.Gxh6, które zamieniło przewagę dwóch pionków w… wieżę mniej, ale za to pionki d6 i c6 były zabójczo groźne. Trochę szkoda, że w 32. posunięciu zamiast 32. c4 bądź nawet 32. Ha5!? zagrałem 32. Hd7, które co prawda nie wypuszczało przewagi, ale na pewno nie było optymalne. Jutro… dzień wolny, a od wtorku mistrzostwa Polski. Relacji, jak zwykle, nie zabraknie, a ja zapraszam do śledzenia zmagań i oczywiście do kibicowania![/us_testimonial]

2. Bundesliga Süd

W 7 rundzie 2. Bundesligi Süd kolejne partie rozegrali Daniel Sadzikowski oraz Oskar Wieczorek (obaj SC Heusenstamm)! Z dwójki naszych zawodników miło siódmą rundę będzie wspominał tylko Daniel, który pokonał białym kolorem Davora Rogica (2511 ELO), Oskar niestety przegrał czarnym kolorem z Nicolasem Brunnerem (2474 ELO). Po 7 rundach Daniel (pierwsza szachownica) ma na swoim koncie 4 pkt, Oskar (druga szachownica) zdobył 4 pkt. Do zakończenia rozgrywek pozostały 2 rundy i obaj nasi zawodnicy nadal mają szansę na zdobycie normy arcymistrzowskiej!

Wynik indywidualny Daniela – TUTAJ
Wynik indywidualny Oskara – TUTAJ
Wyniki 2. Bundesliga Süd – TUTAJ

2. Bundesliga Ost

W 2. Bundeslidze Ost zespoły zakończyły już rozgrywki. W ostatniej rundzie nie wystąpili Dimitrios Mastrovasilis oraz Jolanta Zawadzka. Dima (pierwsza szachownica) zdobył dla swojego zespołu 2,5 pkt z 4 partii, Jola (3-4 szachownica) 3,5 pkt z 4 partii.

Wynik indywidualny Dimitriosa – TUTAJ
Wynik indywidualny Jolanty – TUTAJ
Wyniki 2. Bundesliga Ost – TUTAJ

2. Bundesliga Nord

W 2. Bundesligi Nord występują Wojciech Moranda (SV Glückauf Rüdersdorf) oraz Kamil Stachowiak (SK Zehlendorf Berlin). W 7 rundzie tych rozgrywek zagrał tylko Wojtek, który pokonał Franka Brackera (2412 ELO). Wojtek (pierwsza szachownica) rozegrał dla swojej ekipy 6 partii z których zdobył 5 pkt, Kamil (siódma szachownica) zagrał w 6 partiach i wywalczył 5,5 pkt dla swojego zespołu.

Wynik indywidualny Wojtka – TUTAJ
Wynik indywidualny Kamila – TUTAJ
2. Bundesliga Nord – TUTAJ