W budynku Centrum Giełdowego w Warszawie rozpoczęły się zmagania w LOTTO Indywidualnych Mistrzostwach Polski oraz Budimex Indywidualnych Mistrzostwach Polski Kobiet w Szachach 2017. Jak w 1 rundzie poradzili sobie zawodnicy Polonii?

W turnieju mężczyzn już w pierwszej rundzie los zetknął dwóch zawodników z najwyższym rankingiem – ostatecznie pojedynek naszego Mateusza Bartla (na zdjęciu) z Kacprem Piorunem zakończył się remisem. Natomiast Daniel Sadzikowski musiał uznać wyższość Jacka Tomczaka.

W zmaganiach kobiet Jolanta Zawadzka pokonała koleżankę ze srebrnej drużyny olimpijskiej Klaudię Kulon, a Anna Kantane przegrała z Joanną Majdan. Po bardzo długim pojedynku, trwający ponad 5,5 godz., Iweta Rajlich zremisowała z Oliwią Kiołbasą.

LOTTO Indywidualne Mistrzostwa Polski

1 RUNDA:
Grzegorz Gajewski – Bartosz Soćko 1/2
Łukasz Jarmuła – Michał Krasenkow 0-1
Kacper Piorun – Mateusz Bartel 1/2
Jacek Tomczak – Daniel Sadzikowski 1-0
Aleksander Miśta – Bartłomiej Heberla 1-0

Uczestnicy Indywidualnych Mistrzostw Polski Kobiet i Mężczyzn, Warszawa 20-30.03.2017, siedzą (od lewej): Iweta Rajlich, Alicja Śliwicka, Oliwia Kiołbasa, Klaudia Kulon, Karina Szczepkowska, Anna Kantane, Anna Warakomska, Joanna Majdan-Gajewska, Monika Soćko, Jolanta Zawadzka, stoją (od lewej): Grzegorz Gajewski, Aleksander Miśta, Mateusz Bartel, Daniel Sadzikowski, Jacek Tomczak, Bartłomiej Heberla, Michał Krasenkow, Tomasz Delega (Prezes PZSzach), Łukasz Jarmuła, Bartosz Soćko, Kacper Piorun.

Poniżej partie Mateusza i Daniela z I rundy:

[us_testimonial author=”Mateusz Bartel” style=”6″ company=”facebook”]Trzy partie rezultatywne i dwa remisy – oto bilans pierwszej rundy Lotto MP. Rzut oka na te wyniki świadczy o tym, że sporo się działo, a dodać, należy, że i partie, które zakończyły się podziałem punku nudne nie były. Jedną z tych dwóch partii był pojedynek Kacpra Pioruna ze mną. W debiucie mój przeciwnik wybrał – w odróżnieniu od zeszłego roku, kiedy to oglądaliśmy 3. Gc4 – Partię Hiszpańską i wariant z d3. Moja reakcja była dość podejrzana, bo szybko okazało się, że zacząłem grać bardzo nienaturalnie. Na dodatek, w 13 posunięciu nie zagrałem 13…exd4, dając Kacprowi możliwość zagrania 14. d5, po czym białe stanęły dużo lepiej. W zasadzie do samego końca partii czarne stały na krawędzi porażki, ale moja – dość rozpaczliwa – ofiara jakości zmieniła charakter pozycji, a Kacper w obliczu niedoczasu zaczął się denerwować. Na samym końcu zaproponowałem remis – nie byłem do końca pewien jaka jest ocena pozycji, więc uznałem, że to niezły moment na propozycję. Po chwili namysłu mój przeciwnik się zgodził, co z pięcioma minutami na zegarze było zrozumiałą decyzją.[/us_testimonial]

W 2. rundzie zagrają: Daniel Sadzikowski – Aleksander Miśta, Mateusz Bartel – Jacek Tomczak, Bartosz Soćko – Bartłomiej Heberla, Grzegorz Gajewski – Łukasz Jarmuła.

Budimex Indywidualne Mistrzostwa Polski Kobiet

1 RUNDA:
Jolanta Zawadzka – Klaudia Kulon 1-0
Joanna Majdan – Anna Kantane 1-0
Iweta Rajlich – Oliwia Kiołbasa 1/2
Karina Szczepkowska – Monika Soćko 0-1
Alicja Śliwicka – Anna Warakomska 1/2

Poniżej partie Joli, Iwety i Ani z I rundy:

W 2. rundzie zagrają: Monika Soćko – Iweta Rajlich, Anna Kantane – Anna Warakomska, Oliwia Kiołbasa – Jolanta Zawadzka, Klaudia Kulon – Alicja Śliwicka, Joanna Majdan – Karina Szczepkowska.

Strona Mistrzostw Polski – TUTAJ

Fot. PZSzach