Ósma runda LOTTO Indywidualnych Mistrzostwach Polski oraz Budimex Indywidualnych Mistrzostwach Polski Kobiet w Szachach 2017 przyniosła Polonii trzy wygrane – Mateusza Bartla, Joli Zawadzkiej i Iwety Rajlich. Właśnie Iweta (na zdjęciu) przed ostatnią rundą ma wciąż szansę walki o podium.

Iweta Rajlich

W zmaganiach kobiet walka o podium jest niezwykle ciekawa. Prowadzi bronią tytułu Monika Soćko (6 pkt), która w 8 rundzie pokonała naszą Anię Kantane. Za Soćko są cztery zawodniczki z dorobkiem 5 pkt. – Klaudia Kulon, Joanna Majdan, Karina Szczepkowska i nasza Iweta Rajlich, która w ostatniej rundzie zagra z Klaudią Kulon – zwyciężczyni tego pojedynku ma ogromne szanse na medal. Trzymamy kciuki!

W rywalizacji mężczyzn we wtorek z wygranej cieszył się Mateusz Bartel, który pokonał Grzegorza Gajewskiego, a Daniel Sadzikowski zremisował z Łukaszem Jarmułą. Na prowadzeniu wciąz jest Kacper Piorun, ale ma tylko 0,5 pkt. przewagi na grupą poscigową, dlatego ostatnia runda i walka o medale zapowiadają się pasjonująco! Szkoda, że w walce o miejsce na podium tym razem nie liczą się zawodnicy Polonii.

LOTTO Indywidualne Mistrzostwa Polski

8 RUNDA:

Bartosz Soćko – Michał Krasenkow 1/2
Grzegorz Gajewski – Mateusz Bartel 0-1 
Łukasz Jarmuła – Daniel Sadzikowski 1/2 
Kacper Piorun – Bartłomiej Heberla 1/2
Jacek Tomczak – Aleksander Miśta 1-0

Tabela po 8 rundach:

Poniżej partia Mateusza i Daniela z VIII rundy:

[us_testimonial author=”Mateusz Bartel” style=”6″ company=”facebook”]Dzisiaj w Lotto MP działo się nieco mniej – między innymi przez dwa stosunkowo szybkie remisy, ale i tak emocji nie zabrakło. Do gry o wysokie miejsca ponownie włączył się Jacek Tomczak, który wygrał drugą partię z rzędu i to wielkiej wagi, bo z Aleksandrem Miśtą, który dzielił przed rundą drugie miejsce. Dzielić pierwsze miejsce, wraz z Kacprem Piorunem, powinien był dzielić po rundzie Grzesiek Gajewski. Już po… 8 posunięciach (4…e5?! pozostawiam bez komentarza) jego pozycja w partii ze mną była niemalże wygrana. Dalej było jeszcze lepiej i między 14 a 17 ruchem realnie rozpatrywałem poddanie partii. Jednak już po 19. Gxc5 (19.exd5 było mniej chciwe, ale bardziej skuteczne), choć pozycja nadal był rzecz jasna kompletnie przegrana, zaczęła się w mojej głowie tlić nadzieja, że może nie wszystko stracone. Co prawda miałem jakość mniej, ale przynajmniej miałem jeden atut – silnego wolnego piona. Z ruchu na ruch moja pozycja robiła się coraz bardziej grywalna, a groźby nagle zaczęły się robić nieprzyjemne. Nie wiem, w który miejscu Grzesiek ostatecznie wypuścił przewagę, ale jedno jest pewne – psychologicznie trudno mu było się przestawić na robienie dokładnych ruchów, gdy nieco wcześniej wygrywało dosłownie wszystko. A potem już poszło…
To była słaba partia, która wtapia się w historię naszych pojedynków, które obfitują w dużo napięcia, emocji i sporych błędów.
„Gram jak dziecko, więc chociaż wynik przyjmę jak mężczyzna Gratulacje dla Mateusz Bartel za walkę do końca i powodzenia wszystkim jutro!” -> oto słowa Grześka z jego FB, które dobrze oddają poziom partii.
[/us_testimonial]

W 9. rundzie zagrają: Aleksander Miśta – Bartosz Soćko, Bartłomiej Heberla – Jacek Tomczak, Daniel Sadzikowski – Kacper Piorun, Mateusz Bartel – Lukasz Jarmuła, Michał Krasenkow – Grzegorz Gajewski.

Budimex Indywidualne Mistrzostwa Polski Kobiet

8 RUNDA:

Anna Kantane – Monika Soćko 0-1
Joanna Majdan – Oliwia Kiołbasa 1-0
Karina Szczepkowska – Klaudia Kulon 1/2
Iweta Rajlich – Anna Warakomska 1-0
Jolanta Zawadzka – Alicja Śliwicka 1-0

Tabela po 8 rundach:

Poniżej partie Iwety, Joli i Ani z VIII rundy:

W 9. rundzie zagrają: Alicja Śliwicka – Anna Kantane, Anna Warakomska – Jolanta Zawadzka, Klaudia Kulon – Iweta Rajlich, Oliwia Kiołbasa – Karina Szczepkowska, Monika Soćko – Joanna Majdan.

Strona Mistrzostw Polski – TUTAJ

Podsumowanie I rundy – TUTAJ
Podsumowanie II rundy – TUTAJ
Podsumowanie III rundy – TUTAJ

Podsumowanie IV rundy – TUTAJ
Podsumowanie V rundy – TUTAJ
Podsumowanie VI rundy – TUTAJ
Podsumowanie VII rundy – TUTAJ

Fot. PZSzach