Udanie pierwszy zjazd Drużynowych Mistrzostw Polski – Ekstraliga 2017, zakończyła ekipa VOTUM SA Polonia Wrocław! W trzeciej rundzie nasz zespół pokonał zawodników z Częstochowy 4:2, odnosząc trzecie zwycięstwo z rzędu!

Pierwszy zjazd Ekstraligi Szachowej, rozgrywanej od piątku w Gorzowie Wlkp. przeszedł już do historii! Nasza drużyna będzie wywoziła z Gorzowa miłe wspomnienia ponieważ wygraliśmy wszystkie 3 mecze! Dzisiaj VOTUM SA Polonia Wrocław pokonała UKS „Hetman” Częstochowa 4:2! Tym razem w naszej ekipie nie grali Daniel Sadzikowski oraz Oskar Wieczorek (walczyli o normę arcymistrzowską w niemieckiej 2. Bundeslidze), zastąpili ich Kamil Stachowiak oraz debiutant na szachownicach Ekstraligi Seniorów, 18-letni Kamil Nowak (na zdjęciu), który w tym roku wywalczył wicemistrzostwo Polski Juniorów do lat 18! Zwycięstwo naszemu zespołowi zapewnili Jolanta Zawadzka, która na tym zjeździe zrobiła 3 pkt z 3 oraz Kamil Nowak, który tym samym zaliczył wspaniały debiut! Na pierwszych czterech szachownicach padły remisy. Następny zjazd (rundy 4-6) zostaną rozegrane we Wrocławiu, gdzie będziemy gospodarzami (29.09-1.10.2017)

VOTUM SA Polonia Wrocław – UKS „Hetman” Częstochowa 4 – 2

Bartel Mateusz – Nasuta Grzegorz 1/2
Ponizil Cyril – Mastrovasilis Dimitrios 1/2
Moranda Wojciech – Piesik Piotr 1/2
Paszewski Mateusz – Stachowiak Kamil 1/2
Nowak Kamil – Tomaszewski Roman 1-0
Lach Aleksandra – Zawadzka Jolanta 0-1

[us_testimonial author=”Mateusz Bartel” style=”6″ company=”facebook”]Po trzech rundach Ekstraligi aż trzy drużyny mają komplet zwycięstw. Jedną z nich, poza faworytami z Katowic i – dość nieoczekiwanie – Miedzią Legnica, jest Polonia Wrocław. W trzecim starciu gorzowskiego weekendu graliśmy bez Daniela Sadzikowskiego oraz Oskara Wieczorka, a zastąpili ich Kamil Stachowiak i debiutujący w Ekstralidze Kamil Nowak. Zmiana w składzie okazała się dla nas zupełnie dobra, bo to właśnie drugi z wymienionych zawodników dał nam prowadzenie w meczu, które utrzymywało się przez większy czas i dopiero pod koniec meczu Jola Zawadzka dorzuciła drugiego plusa, który przypieczętował nasze zwycięstwo.
Ja swojej partii nie zdołałem wygrać, udało mi się za to skompromitować – mojego przeciwnikowi Grześkowi Nasucie zresztą również. Po debiucie partia szybko przybrała ostry charakter, a od momentu 11.Sd5! białe nie tylko przechwyciły inicjatywę, ale zwyczajnie stały lepiej. Pozycja po 17. Se4 nie wygląda może nadzwyczajnie, bo białe mają jakość mniej, ale eksponowana pozycja czarnego króla i problemy z rozwojem figur i koordynacją, sprawiają, że białe mają ogromne szanse na zdobycie sporej przewagi, a także na wygranie partii. Niestety, mimo sporej przewagi czasowej nie zdołałem znaleźć sensownej drogi, która wykorzystałaby potencjał mojej pozycji i szybko okazało się, że czarne przeprowadziły króla na bezpieczną pozycję, a jakość więcej pozostała. W 40. posunięciu, na sam koniec niedoczasu, Grzesiek popełnił jednak błąd, który od razu sprawił, że białe mogą się uratować. Żeby tego było mało, w 44. posunięciu, po 13-minutowym namyśle, Nasuta zagrał przegrywające Wa8 i…zaproponował remis (a po większości innych posunięć remis był w miarę oczywisty). W efekcie przeszliśmy do pionkówki z pionem więcej, która stała się areną mojej hańby. Pozycja ta jest teoretycznie wygrana i nawet nie pamiętając jak się ją wygrywa, miałem ogromnie dużo czasu, aby wszystko wymyślić przy szachownicy. Zresztą aż do 70. ruchu wygranej nie wypuściłem, ale wówczas zamiast od razu zagrać h4-h5, postanowiłem zrobić to w gorszej redakcji, która prowadziło do teoretycznego remisu. Tym właśnie sposobem partia się zakończyła, a mi po zjeździe pozostaje niedosyt, bo grając białymi z dwoma niżej notowanymi rywalami nie zdołałem wygrać żadnej partii, mimo że miałem ogromne szanse w każdej z nich.
Następne partie ligi dopiero we wrześniu, a już w czwartej rundzie starcie WASKO – Polonia![/us_testimonial]

Tabela po 3 rundach:

Partie polonistów z III rundy:

Debiutant Kamil Nowak

Pozostałe wyniki III rundy:

SzSON „Zagłębie” Dąbrowa Górnicza – K.Sz. Miedź Legnica 2,5 – 3,5
KSz Stilon Gorzów Wlkp. – WKS Kopernik 4 – 2
TS Wisła Kraków – Wasko HETMAN GKS Katowice 2 – 4
KSz SILESIA JAS-FBG Racibórz – Akademia Szachowa ChessGrow Gliwice 1 – 5

Strona Ekstraligi – TUTAJ
Wyniki Ekstraligi – TUTAJ

fot. Rafał Siwik