Za nami już pięć rund Indywidualnych Mistrzostw Europy w Szachach, które rozgrywane są w Mińsku. Z sześciorga zawodników Polonii Wrocław najlepiej radzą sobie Dimitrios Mastrovasilis (4 pkt.) i Daniel Sadzikowski (3,5 pkt.). Niedziela będzie dniem przerwy w rozgrywkach.

Mastrovasilis świetnie spisuje się w Mińsku, gdzie ma na koncie już trzy zwycięstwa (m.in. z GM Andreiem Volokitinem – 2649) i dwa remisy. Po pięciu rundach 4 punkty dają naszemu zawodnikowi wysokie 11. miejsce. Również dobrze radzi sobie Daniel Sadzikowski, który także nie doznał jeszcze porażki, a na koncie ma 3,5 pkt. Po 2,5 pkt. zgromadzili dotychczas Darek Świercz i Jolanta Zawadzka, a 2 pkt. ma na koncie Ania Kantane. Zaledwie 1,5 pkt. zdobył Mateusz Bartel, który ma kłopoty nawet grając białymi ze znacznie słabszymi rankingowo rywalami. – Statek nadal nabiera wody i dno jest już blisko. Tym razem lekcję gry w obronie holenderskiej dał mi przeciętnie dysponowany gracz 2300. Takiego obrotu spraw nie spodziewałem się w najgorszych snach. Niestety, to także część życia szachisty, choć tym razem niedyspozycja ma monstrualne rozmiary. Jutro dzień wolny, a potem gramy o honor! – skomentował Mateusz po porażce piątej rundzie z Białorusinem Pavlem Lomako.

Dorobek punktowy zawodników Polonii Wrocław po 5 rundach:

Dimitrios Mastrovasilis – 4
Daniel Sadzikowski – 3,5
Dariusz Świercz – 2,5
Jolanta Zawadzka – 2,5
Anna Kantane – 2
Mateusz Bartel – 1,5

Klasyfikacja po 5 rundach – TUTAJ.

Równoległe z rywalizacją dorosłych od piątku do niedzieli w stolicy Białorusi rozgrywane są Mistrzostwa Świata Juniorów w Szachach Szybkich i Błyskawicznych do lat 10, w których Polskę reprezentuje m.in. Magda Pawicka z Polonii Wrocław! W piątek i sobotę młodzi szachiści rywalizowali w rapidzie – Magda (6 pkt.) zajęła wysokie 7. miejsce. Zwyciężyła Rosjanka Veronika Shubenkova (7,5 pkt.). W niedzielę przed młodymi zawodnikami turniej blitza.

RAPID – WYNIKI KOŃCOWE