Już trzy rundy mają za sobą szachiści rywalizujący w Drużynowych Mistrzostwa Europy, które trwają na Krecie. Sprawdzamy, jak sobie radzą Polacy.

Reprezentacja Polski kobiet ma na koncie trzy wygrane i – wspólnie z Rosją, Hiszpania i Gruzją – zajmuje pierwsze miejsce! Nasze panie zaczęły od wygranej ze Słowenią 2,5-1,5. Później pokonały Niemki 3-1 oraz reprezentację Izraela także 3-1. W czwartej rundzie biało-czerwone zmierzą się z Hiszpankami. Nasza Jola Zawadzka rozegrała dotychczas dwie partie – przegrała ze Słowenką Laurą Unik oraz pokonała reprezentantkę Izraela Marsel Efroimski. Ta ostatnia partia była bardzo emocjonująca, a Jola mimo trudnej pozycji wygrała partię na czas. W meczu z Hiszpanią rywalką Joli będzie Marta Garcia Martin.

Reprezentacja Polski mężczyzn w trzech pierwszych rundach zaliczyła dwa zwycięstw i remis. Zaczęło się właśnie od remisu 2-2 ze Słowacją. Później biało-czerwoni ograli drugą reprezentację Grecji 3-1, a w trzeciej rundzie pokonali silną drużynę Anglii 2,5-1,5. Największa w tym zasługa Radosława Wojtaszka, który na pierwszej szachownicy pokonał słynnego Michaela Adamsa. Na pozostałych szachownicach padły remisy. W czwartej rundzie Polacy zagrają z Niemcami. Nasz Mateusz Bartel zagrał dotychczas dwukrotnie – przegrał z Christopherem Repką ze Słowacji i zremisował z Anglikiem Gawainem Jonesem. W meczu z Niemcami jego rywalem na czwartej szachownicy będzie Daniel Fridman.

Zapraszamy także do przeczytania analizy rund 1-3 napisanej przez WGM Beaty Kądziołki-Zawadzkiej oraz IM Stanisława Zawadzkiego – TUTAJ

Analiza najciekawszych momentów w partiach Polaków (analizuje Iweta Rajlich):

  • Poniżej bardzo szczęśliwe zwycięstwo Jana Krzysztofa Dudy:
  • Fragment z partii Wojtaszek- Adams

 

SERWIS TURNIEJOWY KOBIET
SERWIS TURNIEJOWY OPEN

Fot. PZSzach.pl