Zakończyły się Drużynowe Mistrzostwa Europy! Niestety mimo fantastycznej gry przez całe zawody Polki zajęły 4. miejsce i wracają do kraju bez medalu. Polacy po zwycięstwie w ostatniej rundzie zajęli 10. miejsce.

Drużynowe Mistrzostwa Europy, które były rozgrywane na Krecie przeszły do historii! Bardzo blisko medalu były nasze Panie, ale porażka w ostatniej rundzie z Rumunkami 1-3, zepchnęła naszą ekipę na 4. miejsce. Panowie po porażkach w 6 i 7 rundzie nie liczyli się już niestety w walce o medale, ale udanie zakończyli swój występ pokonując w ostatniej rundzie Francję 3-1. Z miłych akcentów należy wspomnieć o trzech brązowych medalach wywalczonych przez naszych zawodników na poszczególnych deskach: Klaudia Kulon (4. szachownica) Jan-Krzysztof Duda (2. szachownica) oraz Kacper Piorun (3. szachownica)!

Z indywidualnych wyników polonistów grających w Hersonissos: Jolanta Zawadzka zdobyła 4,5 pkt z 8 partii, Mateusz Bartel 1 pkt z 4 partii oraz Dimitrios Mastrovasilis, grając w pierwszej reprezentacji Grecji, zdobył 5 pkt z 8 partii.

SERWIS TURNIEJOWY KOBIET
SERWIS TURNIEJOWY OPEN

Iweta Rajlich podsumowuje występ Polek na DME:

Pozostaje niedosyt. Po tak dobrych wynikach z Rosją , Ukrainą i Gruzją apetyty na medal były wielkie. NIestety zupełnie niedobrze przebiegł dla Polek mecz ostatniej rundy z Rumunkami. To jest niesamowite, że Polki zawsze grają bardzo dobrze na Drużynowych Mistrzostwach Europy! Zawsze wypadają lepiej niż na swoje rankingi walcząc z silniejszymi od siebie zespołami, prawie zawsze wracają z medalem! Rozstawione z numerem 4 dość daleko za numerem 1-2-3 czyli wielką trójką Rosją, Ukrainą i Gruzją – Polki zagrały dobry turniej i o mały włos znów nie przywiozły medalu! Pytanie kiedy Polki pokonają wreszcie Rosjanki i sięgną po złoto? (Przypominam, że na Olimpiadzie 2016 Polki wywalczyły srebrny medal tuż za Chinkami grającymi z Mistrzynią Świata kobiet Hou Yifan!).

Już wiele razy zdarzyło się, że drużyna Rosji kobiet rozstawiona z numerem jeden, grając w pełnym najsilniejszym składzie, miała problem pokonać drużynę Polski i odwrotnie! Na ostatniej Olimpiadzie Rosjanki mogły się uważać za szczęśliwe remisując mecz z Polkami nie inaczej było w 5 rundzie DME 2017 w Grecji. Poniżej inne wyniki meczów Polska- Rosja kobiet z ostatnich lat: Porto Carras (2011) 2:2, Olimpiad w Istambule (2012) 2:2, Warszawa (2013) 2:2, Reykjavvik (2015) 1,5:2,5 dla Rosjanek, Baku Olimpiada (2016) 2:2.

Niestety w tegorocznych drużynowych Mistrzostwach Europy Polki przegrały w ostatniej rundzie z dość dobrą i bardzo doświadczoną drużyną Rumunii. Mecz po niecałych 2 godzinach układał się na 2:2 – potem bardzo nagle na pierwszej i  na drugiej szachownicy, posypały się w dosłownie w kilka ruchów Soćko i Zawadzka. Wygrała na trzeciej, dość pewnym atakiem na króla Karina, ale przy stanie 2:1 dla przeciwniczek Klaudia postanowiła grać na wygraną – dość równą końcówkę, którą koniec końców przegrała. Mecz źle się ułożył dla Polek. Na pocieszenie pozostaje fakt, że drużyna narodowa Polek kolejny raz dostarczyła kibicom radości walcząc do ostatnich chwil o medal!

W załączeniu dwie bardzo ciekawe i emocjonujące partie Polek przeciwko Gruzji:

Partia Kariny:

fot. PZSzach