We wtorek we wrocławskim Hotelu HP Park Plaza ruszy VII Arcymistrzowski Turniej Szachowy Kobiet im. Krystyny Hołuj-Radzikowskiej. Tradycyjnie już zagrają reprezentantki Polski oraz bardzo silne zawodniczki z zagranicy. Pula nagród sięga 12 000 złotych!

Będzie to już siódma edycja turnieju, który na stałe wpisał się w kalendarz sportowych imprez w stolicy Dolnego Śląska. Tradycyjnie też w rolę dyrektora turnieju wcieli się wrocławska arcymistrzyni Jolanta Zawadzka, wielokrotna mistrzyni Polski i reprezentantka Polonii. Po raz kolejny spróbuje połączyć pracę organizacyjną z dobrym wynikiem sportowym – jeszcze nigdy nie udało jej się wygrać tego turnieju (najbliżej była w 2015 roku, gdy zajęła 2. miejsce), więc może w tym roku? Konkurencja będzie jednak niezwykle mocna!

Turniej w tym roku ma niezwykle mocną obsadę, a spośród dziesięciu uczestniczek aż siedem może pochwalić się szachowym rankingiem (określającym siłę gry) na poziomie ponad 2400 punktów, a więc bardzo wysokim! W stawce znalazły się najlepsze polskie szachistki, reprezentantki kraju – oprócz Joli Zawadzkiej są to Monika Soćko, Klaudia Kulon, Karina Szczepkowska i Joanna Majdan. Z tego grona zwycięstwo w turnieju mają już na swoim koncie Szczepkowska (2011) i Kulon (2014), a z pierwszym numerem (najwyższy ranking) zagra Soćko. Stawkę uzupełniają silne zawodniczki z zagranicy, zaproszone przez Jolę Zawadzką: Ekaterina Atalik z Turcji, Yuliya Shvayger z Izraela, Lela Javakhishvili z Gruzji, Irina Bulmaga z Rumunii i Lilit Mkrtchian z Armenii. Dla niej będzie to już czwarty udział w turnieju, którego jeszcze nigdy nie wygrała (w 2014 i 2015 roku zajmowała 3. miejsce). Zawodniczki zagraniczne doskonale znają świetny, rodzinny klimat wrocławskich zawodów, tworzony przez rodzinę Zawadzkich, a debiutantką w stawce będzie jedynie Lela Javakhishvili. Gruzinka z pewnością zna jednak dobrze historię turnieju i liczy na dobry wynik, wszak w 2012 oraz 2013 roku puchar za zwycięstwo wyjeżdżał właśnie do Gruzji – zwyciężały kolejno: Inga Charkhalashvili i Nino Batsiashvili.

Szachistki będą rywalizowały o nagrody, których pula sięga 12 000 złotych. Nagrodzone zostaną zawodniczki z miejsc 1-5. Dodatkowo 500 złotych otrzyma autorka najpiękniejszej partii. Turniej zostanie rozegrany systemem kołowym na dystansie 9 rund. Odprawa techniczna we wtorek (godz. 20.00), uroczyste otwarcie turnieju w Hotelu HP Park Plaza w środę 29 listopada o godz. 15.30, a 45 minut później początek pierwszej rundy. Piątek 1 grudnia będzie dniem rundy podwójnej, a zwyciężczynię poznamy 6 grudnia – zakończenie turnieju o godz. 16.00. Dodatkowo w dniach 2-3 grudnia organizatorzy przewidzieli Turniej Kobiet w Szachach Szybkich Pamięci p. Mirosławy Litmanowicz. Dodajmy, że wszystkie partie turnieju głównego będą transmitowane na żywo w Internecie na stronie: www.wgmradzikowska.pl ale kibiców szachowych zapraszamy również do kibicowania zawodniczkom i śledzenia ich zmagań bezpośrednio w sali gry.

Fot. Archiwum