Jolanta Zawadzka z Polonii Wrocław zwyciężyła w VII Arcymistrzowskim Turnieju Kobiet im. Krystyny Hołuj-Radzikowskiej, który w tym roku rozegrano w gościnnych progach Hotelu HP Park Plaza. Drugie miejsce zajęła Monika Soćko, a trzecie Turczynka Ekaterina Atalik.

Losy turniejowego zwycięstwa rozstrzygnęły się w ostatniej rundzie – na prowadzeniu z taką samą ilością punktów były Zawadzka, Soćko oraz Gruzinka Lela Javakhishvili. Ale na ostatniej prostej punktowała tylko wrocławianka, która zremisowała z inną reprezentantką Polski Kariną Szczepkowską, a Soćko i Javakhishvili przegrały swoje partie. Dla Joli to pierwsze zwycięstwo w turnieju, tym cenniejsze, że oprócz gry pełni także rolę współorganizatora i dyrektora tych zawodów. – Już dwa lata temu byłam blisko wygrania tego turnieju. Teraz wreszcie udało się wygrać, choć w ostatniej rundzie tylko zremisowałam swoją partię i nie spodziewałam się końcowej wygranej. Ale wyniki innych partii tak się ułożyły, że moje konkurentki pogubiły punkty – mówiła na gorąco wrocławska arcymistrzyni. Jak poradziła sobie z łączeniem roli zawodniczki i organizatora? – Ta funkcja widnieje przy moim nazwisku, ale cała grupa osób pracuje na sukces tego turnieju i myślę, że z roku na rok robimy to coraz lepiej, co potwierdzają liczne, pochlebne opinie samych uczestniczek – dodaje Jola. Niejako na potwierdzenie jej słów nachwalić się turnieju nie mogła Monika Soćko, która zajęła drugie miejsce. – To był wspaniale zorganizowany turniej, chyba najlepiej ze wszystkich dotychczasowych. Zawodniczki z zagranicy mówiły mi, że to najlepiej zorganizowany turniej, w jakim brały udział w swojej karierze szachowej! Organizatorzy zadbali o każdy szczegół i tradycyjnie stworzyli wspaniałą atmosferę. Cieszę się z wygranej Joli, bo w pełni na nią zasłużyła, grając bardzo dobre szachy przez cały turniej – mówiła wielokrotna mistrzyni Polski i reprezentantka kraju.

Tradycyjnie oprócz zmagań szachowych organizatorzy zadbali o całą moc atrakcji dla uczestniczek. Była m.in. tradycyjna, polska kolacja wigilijna oraz wyjątkowa sesja fotograficzna, którą przeprowadził chyba najbardziej znany z szachowych fotoreporterów David Llada. Na koniec turnieju wszystkie zawodniczki otrzymały od niego wielkoformatowe portrety. Zdjęcia Davida Llady z wrocławskiego turnieju można zobaczyć TUTAJ.

Klasyfikacja końcowa turnieju: 1. Jolanta Zawadzka (Polska) – 6 pkt.; 2. Monika Soćko (Polska) – 5,5; 3. Ekaterina Atalik (Turcja) – 5,5; 4. Lela Javakhishvili (Gruzja) – 5,5; 5. Joanna Majdan (Polska) – 5; 6. Lilit Mkrtchian (Armenia) – 4; 7. Klaudia Kulon (Polska) – 4; 8. Karina Szczepkowska (Polska) – 3,5; 9. Irina Bulmaga (Rumunia) – 3; 10. Yuliya Shvayger (Izrael) – 3.