Miniony rok obfitował w sukcesy młodego zawodnika Polonii Wrocław. A jakie są jego cele na rok 2018? – Priorytetem będzie tu uzyskanie ostatniej normy na mistrza międzynarodowego. Mam plan zagrać w paru silnych turniejach i przynajmniej utrzymać mój obecny ranking, ponieważ jest on całkiem wysoki – mówi Szymon Gumularz.

Szymon Gumularz

Rok 2017 był dla Ciebie bardzo udany – które wydarzenia szachowe wspominasz najmilej? Brąz MŚJ w Urugwaju, złoto MP U-16, otrzymanie Hetmana od PZSzach podczas IMP na GPW w Warszawie? A może coś jeszcze innego?

SZYMON GUMULARZ: – Wszystkie te wydarzenia wspominam bardzo dobrze. Najbardziej z nich zapadł mi w pamięć brąz zdobyty na Mistrzostwach Świata Juniorów, ponieważ jest to osiągnięcie, które zapewne będę wspominał przez całe swoje życie. Przy okazji wspomnę, że był to mój pierwszy suckes takiej rangi.

Lista Twoich sukcesów z 2017 roku była naprawdę długa! Czy jest coś, czego – w Twojej opinii – na niej zabrakło?

– Oprócz tych wspomnianych wyżej był jeszcze występ w London Chess Clasic. Był to jeden z moich najlepszych turniejów w minionym roku! Zarobiłem na nim ponad 40 punktów elo i wykonałem 2 normę na mistrza międzynarodowego, więc to wydarzenie również wspominam bardzo miło.

Rok zakończyłeś świetnym wynikiem w turnieju CRACOVIA, w którym wygrywałeś ze znacznie bardzie doświadczonymi i silniejszymi rankingowo rywalami. Co z tego turnieju najbardziej zapadło Ci w pamięć?

– Stwierdzenie że wygrałem z silniejszymi zawodnikami jest tutaj troszkę przesadzone. Pokonałem wielu silnych zawodników, podobnych poziomem gry do mnie, ale oczywiście najbardziej w pamięci pozostała mi partia z arcymistrzem Aleksandrem Miśtą (partia poniżej), którą wygrałem w ostatniej rundzie tego turnieju. Partia była bardzo emocjonująca i w dodatku decydowała o końcowych miejscach w turnieju. Partię ostatecznie wygrałem, co dało mi 3. miejsce w całym turnieju. Jest to dla mnie duże osiągnięcie! Rok wcześniej nawet nie myślałem, że jestem do tego zdolny.

W nowy rok wszedłeś już z rankingiem powyżej 2400 pkt! Jaki cele stawiasz sobie na rok 2018?

– Myślę że priorytetem będzie tu uzyskanie ostatniej normy na mistrza międzynarodowego. Mam plan zagrać w paru silnych turniejach i przynajmniej utrzymać mój obecny ranking, ponieważ jest on całkiem wysoki. Bardzo chciałbym zakończyć rok 2018 z rankingiem 2500+, ale wiem że jest to ciężkie zadanie i nie będzie łatwo. Planuję również wziąć udział w kilku kołówkach arcymistrzowskich i powalczyć o normy na arcymistrza.

Jak wygląda Twój kalendarz startów na najbliższe miesiące?

– Mój plan na najbliższe miesiące nie jest zbyt napięty, mam zamiar wziąć udział w dość silnym turnieju w Graz, a następnie zagram w MP Juniorów do lat 18. Co do innych wyjazdów, to na tę chwilę nie mam pewności, na pewno zagram sporo w wakacje, ale gdzie konkretnie, to się dopiero okaże.

Fot, Archiwum