Zapraszamy do zapoznania się ze spostrzeżeniami przygotowanymi przez instruktora Michała Mamczara z wyników osiąganych przez naszych juniorów na początku 2018 roku!

Sprawozdanie Pana Michała Mamczara:

13/14.01.2018 r. Feryjny Wyścig po Kategorie. Organizator K. Sz. Hetman Wrocław

Grupa rankingowa 1400 i można by rzec wakacyjna bo zaledwie dziesięcioosobowa, wszyscy jednak z uzasadnionymi aspiracjami do awansu. Wśród uczestników posiadaliśmy trójkę naszych reprezentantów. Jak się okazało najlepiej radziła sobie nasza smerfetka Maja Wieczorek, która od pierwszej rundy objęła prowadzenie i nie oddała go do ostatniej rundy, co spowodowało, że zwyciężyła i nabyła drugą kategorię. Gratulujemy, jednocześnie liczymy na ugruntowanie tejże oraz pewne dalsze awanse, bo wydaje się, że złapałaś „byka za rogi”, obyś nie uznała, że to już szczyt Twoich marzeń. Jeszcze raz gratuluję! Drugi nasz reprezentant Karol Król zajął piąte miejsce z 50% wynikiem. Trzeci kolega Krystian Piechocki zdobył dwa punkty. Osobiście z tego wyniku jestem zadowolony bo tak młodemu (2011 r.) ciężko się gra ze starszakami. Czekamy na dojrzalsze prowadzenie partii.

W grupie o rankingu FIDE 1600, zdecydowanie liczniejszej bo ponad dwudziestoosobowej posiadaliśmy dwójkę młodziutkich graczy, którzy ze względu na doświadczenie zajęli miejsca w drugiej połowie tabeli. W grupie rankingowej 1000 – 1200 grała nasza zdecydowanie młodsza koleżanka (2011 r.) Aleksandra Hoffmann, która zajęła ósme miejsce z dorobkiem dwóch punktów, co nie jest złym wynikiem zważywszy krótki czas szkolenia.

20/27.01.2018 r. VI Turniej Szachowy o Puchar Dolnośląskiego Związku Szachowego

Imprezę śledziłem z oddali, stąd nie ośmielę się wystawiać jej oceny, ale na podstawie opinii innych oraz ze względu na miłe aktualne lub dawniejsze powiązania z dziećmi stwierdzam, że zgrupowanie przeprowadzono poprawnie, a w grupie „B” w której grała nasza Laura Najdecka wydarzyło się nadzwyczaj miłe zaistnienie. Laura radziła sobie wyjątkowo dobrze w tych zmaganiach, dzięki temu zasłużenie zajęła drugie miejsce i wywalczyła drugą kategorię z plusem. Szczere gratulacje i z powodu milowego kroku prośba o dalsze teoretyczne wzbogacanie.

03.02.2018 r. VI Wrocławska Liga Szkół Podstawowych i Przedszkoli

Mimo że impreza rozgrywana jest, a właściwie była od samego zarania w dość rozległym czasie (około sześciomiesięcznym), to cieszyła się wzięciem. Ligę rozpoczynało siedem szkół w pełnych regulaminowych składach plus kilka szkół w mniej licznych składach. Organizator, rodzice i opiekunowie ekip posiadali moc pracy i wywiązywali się z tego znakomicie. Nie można pominąć, że trzeba było sporo środków na puchary (było ich sporo), medale i upominki. Nastąpiło jednak „zmęczenie materiału”, zaczęto „dłubać” przy regulaminie, co spowodowało, że szóstą edycję w pełnych regulaminowych składach ukończyło tylko dwie uczelnie. Pozostałe szkoły, zanotowane są raczej śladowo. Dobrą imprezę drużynowa zamieniono w spartakiadę, co potwierdza fakt, że szkoła, która w rozgrywkach zdobyła jeden medal złoty i dwa brązowe, zajęła drugie miejsce z 515 punktami, a szkoła, która zdobyła trzy złote medale, cztery srebrne oraz cztery brązowe zajęła trzecie miejsce z 355 pkt. Szósta edycja wspomnianych rozgrywek dobiegła końca, pierwsza trójka drużyn ukształtowała się następująco: Szkoła Podstawowa 71 zajęła pierwsze miejsce i zasłużenie mimo znacznej dosypki punktów spartakiadowych. Z drugiej lokaty cieszy się Z.S.P. w Wysokiej, a brązowy medal przypadł Szkole Podstawowej nr 50.

03/04.02.2018 r. Turniej z Cyklu Czterech Pór Roku – Zima

Grupa dzieci do lat dziesięciu w której grało 34 osób z naszą szóstką łącznie. W tym turnieju Laura Najdecka ponownie zaprezentowała dobrą formę zajmując drugie miejsce z uzyskanym średnim rankingiem 1788. Piąty był Jakub Demski, dziesiąty Mikołaj Grobelny. Jedenasta Maja Wieczorek i szesnasta Natalka Nakielna.

W Openie grało czternaście osób i tu dominował Michał Demski, a drugi nasz reprezentant Krzysztof Raczek zajął dobre piąte miejsce.

14/18.02.2018 r. II Ogólnopolski Turniej Szachowy o Mistrzostwo Gminy Kościelec (WP)

Liczny juniorski turniej ze znaczą częścią silnej młodzieży na który udało się dwóch naszych juniorów. W grupie wiodącej – silniejszej Jakub Luberański zajął wysokie trzynaste miejsce i Ruz. 2110. Natomiast Piotrek Madajczak zajął nieco odleglejsze miejsce bo czterdzieste siódme z Ruz. 1915 W turnieju uczestniczyło 62 osoby.

W turnieju „B” uczestniczyła nasza Maja Wieczorek i na 43 osoby grające Maja zajęła miejsce 21 z 50% wynikiem, czyli nieźle zważywszy, że Maja była w tym towarzystwie najmłodsza. Różnica wieku od dwóch do pięciu lat. Inna uwaga, Maja grała z dwoma osobami posiadającymi ranking FIDE i obydwie partie przegrała, stąd prosty wniosek: potrzeba Mai doświadczenia turniejowego oraz kolejna porcja wiadomości. Prawdy dowiemy się przy przeglądzie partii.

24.02.2018 r. 26 Otwarte Mistrzostwa Wrocławia dla Dzieci do lat 6, 7 i 8

W pierwszej grupie zgłoszonych do gry bardzo skromniutko bo zaledwie czwórka i bez polonistów, co jest tym razem zadziwiające. Do lat siedmiu grających było dwadzieścia siedem osób z nasza czołową trójką w tej kategorii wiekowej, a oto ich miejsca w końcowej tabeli turniejowej: 1. Krystian Piechocki 2. Hoffmann Aleksandra 5. Stadnik Michał.

Do lat ośmiu grało dwadzieścia cztery osóbki z dwójką naszych reprezentantów i tu rolę pierwszej damy odegrała nasza Maja Wieczorek, a jedenaste miejsce zajął Maksymilian Małas.

24.02-04.03.2018 r. Mistrzostwa Polski Młodzików Dziewcząt i Chłopców do lat 10

Wyrażam zachwyt z powodu, że na sześć medali przeznaczonych na uhonorowanie trzech najsilniejszych w Polsce dziewczynek oraz trzech mocarnych chłopców, dwa z nich wywalczyli nasi reprezentanci, dodając do tego brązowy medal naszej sąsiadki Kulczyckiej Zofijki, to Dolny Śląsk wywalczył 50% medali. Wracając do naszej młodzieży świadomie twierdzę, że Wiktoria Śmietańska zasłużenie zdobyła srebrny medal, dopowiem więcej, że gdyby na szyi Wiktorii zawisło złoto, to nie byłoby to zaskoczeniem. Zauważyłem, że Wiktoria bardziej pojmuje szachy doroślejsze i stąd Jej przewaga nad większością nawet starszych koleżanek. Brawo Ty nasze sreberko! W tym samym stopniu uradowany jestem z osiągnięcia drugiego naszego asa Błażeja Grota, tym bardziej, że dwa latka i przyjemnie rośliśmy razem. Brązowy medal wśród dziesięcioletnich szachowych„ rozbójników”, to znaczące osiągnięcie. Panie Błażeju, dlaczego przy rozgrywaniu jednych partii może tak mocno iskrzyć, jednocześnie pojawia się dbałość o teorię, a przy innych nadmiar zachowawczości. Wreszcie nadchodzi czas by wyższego, grubszego i tego z którym wcześniej grało się nam ciężko przestać się lękać. Mam nadzieję, że trenerzy wspólnie z Błażejem, a i rodzic nie jest tu bez znaczenia, znajdą lekarstwo na przestawienie się na „tory” dopóki bierki w grze, to ja dyktuję warunki. Inaczej będą wiecznie niespełnione nadzieje, a wiem, że Błażej, to solidny „walczak”. Wreszcie solidna Julcia Salamon, wysokie piąte miejsce, sporo punktów, nieźle grane partie, brakuje jedynie kropki nad „i” a to należy już do trenera. Na doskonały wynik zanosiło się u Tymka Jaworskiego, lecz podczas drugiej połowy turnieju forma nie dopisała. Tymek uzyskał 50 % punktów. Pozostali młodzi przyjaciele pojechali raczej po naukę.

Obecny sposób „naboru” do Finałów Mistrzostw Polski do lat dziesięciu jest słuszny, ale jednocześnie młodziutkiemu i zdolnemu łatwiej jest się dostać. Jaka dla nich rada? Prosta!!! Krótki odpoczynek po szoku, bo na to nie ma mocnych i powrót do pracy na linii rodzic – dziecko i trener. Proszę mi wierzyć, że te różne przeżycia z odbytego finału odłożą się korzystnie. Dotyczy, to dzieci (10,12 i 14 lat), bo ze starszakami bywa inaczej. Mam oczywiście i w tym zakresie określone doświadczenie i przemyślenia, ale na ten temat dopowiem w kilku słowach przy podsumowaniu rozgrywek czwartej ligi seniorów w których, to starszaki z powodzeniem uczestniczyli

11-18.03.2018 r.- Mistrzostwa Polski dziewcząt i chłopców do lat szesnastu i osiemnastu

A skoro mowa o sprawozdaniach, to pozwolę sobie zasygnalizować, że zakończyły się Mistrzostwa Polski dziewcząt i chłopców do lat szesnastu i osiemnastu. W ostatnich latach nie posiadaliśmy nadmiaru młodzieży występujących w Finałach Mistrzostw Polski, ale medali nie brakowało. Aktualnie miejsca owszem solidne, bo Szymon Gumularz uplasował się na piątym, Madzia Harazińska na ósmym zaś Agata Dwilewicz na dwudziestym drugim.

14.03.2018 r. Międzyszkolny Turniej Szachowy pt. „Skoczek Sto- Ósemki” pod patr. D.Z. Szach.

Na wstępie krótkiej informacji należy dopisać, że był to turniej drużynowy. W imprezie wystartowało jedenaście szkół w składach trzyosobowych. W trzech uczelniach grali nasi młodzicy (rocznik max. 2008). W Szkole Podstawowej nr 50 na pierwszej szachownicy Laura Najdecka zdobyła złoty medal, a Amanda Najdecka brązowy medal. W Szkole Podstawowej nr 10 grała Aleksandra Klintsevich i na dziewczęcej szachownicy zdobyła srebro. Reprezentację Szkoły Podstawowej nr 97 w całości stanowili poloniści, a miejsce zajęli szóste. Był to pierwszy turniej rozegrany w tej formule i byłoby dobrze gdyby się utrzymał, tym bardziej, że dużo ciepła i rozwagi w organizację wnieśli główny organizator oraz dodatkowo sędzia zawodów. Dla celów statystycznych podaję, że pierwsze miejsce zajęła Szkoła Podstawowa nr 50 w składzie Laura Najdecka, Aleksandra Pastuszka (obowiązkowo należy dodać, że na drugiej szachownicy zdobyła złoty medal) i Amanda Najdecka. Na drugiej pozycji uplasowała się Szkoła Podstawowa nr 71 (dla wtajemniczonych dodam, wszyscy reprezentanci tejże szkoły są z rocznika 2008). Trzecie miejsce drużynowo zajęła Szkoła Podstawowa nr 10 wraz ze swoją liderką Aleksandrą Klintsevich.

24.03.2018 r. 26 Otwarte Mistrzostwa Wrocławia do lat 11 i do lat 9. Organiz. MDK Śródmieście.

W grupie do lat jedenastu grała trójka naszych reprezentantów. Wygrał tę grupę Kamil Kułtucki, a drugi nasz przedstawiciel Wojciech Nagły zajął drugie miejsce zaś trzecia przedstawicielka Natalka Karyś zajęła miejsce czternaste. Grupę do lat dziewięciu wygrał Krzysztof Nagły. Druga była Maja Wieczorek, trzecie miejsce zajął Bartek Grot, a na trzynastej pozycji uplasowała się Magdalena Rejman.

24.03.2018 r. Cykl Czterech Pór Roku. Organizator AZS Politechnika Wrocław.

Imprezę rozegrano w trzech grupach wiekowych. Grupę do lat dziewięciu wygrał nasz Krystian Piechocki choć jest znacznie młodszy, a siódma była Amanda Najdecka. Grupę Open Wiosna wygrał Michał Demski, na trzecim miejscu uplasowała się Sandra Najdecka, a na piątym miejscu Karol Piechocki. W trzeciej grupie nie posiadaliśmy przedstawiciela.

Podsumowanie Pana Michała Mamczara cz. I – TUTAJ
Podsumowanie Pana Michała Mamczara cz. II – TUTAJ
Podsumowanie Pana Michała Mamczara cz. III – TUTAJ
Podsumowanie Pana Michała Mamczara cz. IV – TUTAJ
Podsumowanie Pana Michała Mamczara cz. V – TUTAJ
Podsumowanie Pana Michała Mamczara cz. VI – TUTAJ
Podsumowanie Pana Michała Mamczara cz. VII – TUTAJ
Podsumowanie Pana Michała Mamczara cz. VIII – TUTAJ
Podsumowanie Pana Michała Mamczara cz. IX – TUTAJ
Podsumowanie Pana Michała Mamczara cz. X – TUTAJ