Już w piątek o godz. 16.30 w Warszawie uroczyste otwarcie Budimex Indywidualnych Mistrzostw Polski Kobiet i Lotto Indywidualnych Mistrzostw Polski w szachach oraz tradycyjna Gala Hetmanów. A od soboty rywalizacja o medale! Polonię Wrocław reprezentować będzie czworo zawodników.

Mateusz Bartel

W Lotto Indywidualnych Mistrzostwach Polski wystąpi dwóch zawodników Polonii: Mateusz Bartel i Daniel Sadzikowski. Stawkę uzupełnią Radosław Wojtaszek, Jan Krzysztof Duda, Kacper Piorun, Michał Krasenkow, Grzegorz Gajewski, Bartosz Soćko, Aleksander Miśta i Jacek Tomczak. – Będą to, bez wątpienia, najsilniejsze mistrzostwa w historii. Wysoki średni ranking (2629,8! – i to mimo tego, że aż połowa zawodników ma ranking poniżej 2600), ale przede wszystkim udział zawodników 2700+, notowanych odpowiednio na 18. i 27. miejscu na świecie, sprawiają, że będzie to impreza, którą warto śledzić – mówi Mateusz Bartel (na zdjęciu), czyli kapitan Polonii Wrocław i czterokrotny mistrz Polski, który w tych zawodach wystartuje już po raz 16!

Daniel Sadzikowski

Faworyci to oczywiście wspomniani zawodnicy z najwyższymi rankingami czyli Radosław Wojtaszek i Jan Krzysztof Duda, ale w mistrzostwach kraju nigdy nie brakowało niespodzianek, więc i tym razem z pewnością będzie ciekawie!

Jolanta Zawadzka

Iweta Rajlich

W rywalizacji kobiet Polonię będą reprezentować Jolanta Zawadzka i Iweta Rajlich. Stawkę uzupełnią: Monika Soćko, Klaudia Kulon, Karina Szczepkowska, Joanna Majdan, Anna Warakomska, Marta Bartel, Alicja Śliwicka i Anna Kubicka. Losowanie numerów startowych już w piątek. – W tak wyrównanych turniejach jak mistrzostwa Polski, bardzo ważny jest start. Im wcześniej zawodnik poczuje pewność siebie i wiatr w żagle, tym lepiej. Statystycznie, o punkty łatwiej jest białymi, więc nie jest tajemnicą, że większość zawodników woli rozpocząć zmagania od białego koloru, zwłaszcza, że w turniejach kołowych oznacza to, że tym kolorem rozegra się więcej partii. Zaskakujące, że – do tej pory – wpływ koloru pierwszej partii na moje wyniki jest wysoki. Pozostaje mi liczyć na szczęście w losowaniu! – mówi Mateusz Bartel.

Zatem wszystkim naszym reprezentantom życzymy szczęścia w losowaniu i powodzenia w całym turnieju, którego łączny fundusz nagród wynosi 120 tys. złotych. Wszystkie partie będzie można śledzić na żywo na stronie www.mp2018.pzszach.pl