Wielki sukces osiągnęła reprezentacja Polski! Nasi Panowie pokonują hegemonów współczesnych szachów, jakimi są reprezentacji Rosji! Polki niestety nie sprostały bardzo silnej reprezentacji Indii.

W piątej rundzie Olimpiady, nasze reprezentacje spotkały się z jednymi z najlepszych reprezentacji w szachach na świecie! Polki grały z Hinduskami (5. numer startowy), a Polacy grali z Rosjanami (2. numer startowy). Zwycięsko z meczów o punkty wyszli tylko Polacy, którzy osiągnęli niesamowity sukces pokonując reprezentację Rosji w składzie z byłym Mistrzem Świata (Kramnik), byłym pretendentem do korony mistrzowskiej z 2016 roku (Karjakin), stałymi uczestnikami superturniejów szachowych (Niepomniachtchi, Jakovenko)! A jedna nam się udało! Szybki remis na 1. szachownicy zanotował Jan-Krzysztof Duda, zaraz potem na 2. szachownicy przegrał Radek Wojtaszek i już było 1,5-0,5 dla Rosjan. W tym momencie, po partii ze zmiennym przebiegiem, wygrał Jacek Tomczak i po 3 partiach mieliśmy w meczu remis. Pozostał tylko jeden pojedynek na 4. szachownicy, gdzie Kamil Dragun cisnął, cisnął i wycisnął czarnym kolorem swojego przeciwnika i mamy upragnione zwycięstwo 2,5-1,5! Historyczny wyczyn Polaków, którzy po czterech rundach mają komplet punktów, a prym w naszej reprezentacji wiodą debiutanci: Kamil Dragun (4 pkt z 4) oraz Jacek Tomczak (3 pkt z 3).

Niestety, Panie nie mogą pochwalić się równie spektakularnym sukcesem, co Panowie 🙁 Polki przegrały z Indiami 1-3. Jedynie remisy osiągnęły Monika Soćko oraz Anna Warakomska, przegrały Jolanta Zawadzka oraz Klaudia Kulon. Aktualne wicemistrzynie olimpijskie po 4. rundach mają na swoim koncie 2 zwycięstwa, remis i porażkę.

Poniżej komentarz Mateusza Bartla do zwycięstwa Polaków z Rosjanami:

Szczerze? Nie wierzyłem w dobry wynik Polaków. Jeśli ktoś by mnie wczoraj zapytał o dzisiejszy rezultat, to bym powiedział, że przegramy: na dwóch pierwszych remisy, na dwóch ostatnich zapewne coś przegramy. Nie widziałem szans na wygraną w pojedynczej partii. Brak w składzie nieobliczalnego Kacpra był dla mnie zaskoczeniem i raczej potwierdził złe przeczucia.
Początek meczu szedł w kierunku, którego się obawiałem – z debiutów Polacy wyszli źle, zanosiło się na te 3-1 dla Rosji. Późniejsze wydarzenia mnie, przyznam, zaszokowały, ale i bardzo uradowały. Olimpijscy debiutanci Jacek Tomczak oraz Kamil Dragun napisali piękną historię, bo chyba nigdy nie pokonaliśmy Rosjan.

Wielki gratulacje dla całej drużyny i … Pamiętajcie, że to dopiero początek!

Mateusz Bartel – facebook

Turniej OPEN
Polska – Rosja 2,5-1,5

Duda Jan-Krzysztof (2739) – Karjakin Sergey 1/2
Nepomniachtchi Ian (2768) – Wojtaszek Radosław (2727) 1-0
Tomczak Jacek (2614) – Kramnik Vladimir (2779) 1-0
Jakovenko Dmitry (2747) – Dragun Kamil (2568) 0-1

Wyniki OPEN – TUTAJ

Partie Polaków z IV rundy:
Kojarzenia V rundy OPEN (piątek, godz. 13:00)

Francja (7. numer startowy) – Polska

Skład Francji – TUTAJ

Turniej Pań
Indie – Polska 3-1

Koneru Humpy (2557) – Soćko Monika (2446) 1/2
Zawadzka Jolanta (2424) – Harika Dronavali (2500) 0-1
Sachdev Tania (2400) – Kulon Klaudia (2347) 1-0
Warakomska Anna (2305) – Karavade Eesha (2374) 1/2

Wyniki Kobiet – TUTAJ

Partie Polek z IV rundy:
Kojarzenia V rundy Kobiet (piątek, godz. 13:00)

POLSKA – Austria (38. numer startowy)

Skład Austrii – TUTAJ

Polecamy także śledzenie informacji na OFICJALNEJ STRONIE OLIMPIADY

Fot. Przemek Nikiel /PZSzach