A było tak blisko medalu! Polacy w ostatniej rundzie remisują z Indiami i przy niesprzyjających wynikach kończą Olimpiadę na 4. miejscu 🙁 Polki, po remisie z Hiszpankami zakończyły Olimpiadę na 16. miejscu. DZIĘKUJEMY ZA WIELKIE EMOCJE, KTÓRE NAM ZAFUNDOWALIŚCIE PRZEZ CAŁĄ OLIMPIADĘ!

Polacy w ostatnim meczy olimpiady zremisowali z Indiami, co przy remisie Chin z USA i zwycięstwie Rosjan z Francuzami dało nam ostatecznie 4. miejsce 🙁 Co i tak jest najlepszym wynikiem naszych Panów w powojennych szachach. Poprzedni najlepszy rezultat Polacy osiągnęli na Olimpiadzie w Baku w 2016 roku (7. miejsce). Najlepiej mecz, jak i całą olimpiadę, opisze nasz kapitan, uczestnik wielu olimpiad, zdobywca brązowego medalu ubiegłorocznych Drużynowych Mistrzostw Świata – Mateusz Bartel:

Polacy poza podium ?

Jeśli sport bywa niesprawiedliwy, to takim okazał się dziś. Polska po zaciętym meczu remisuje 2-2 z Indiami, ale, w rezultacie niekorzystnych wyników w innych spotkaniach, wróci z Batumi z pustymi rękami. Z najgorszym, czwartym, miejscem.

Naprawdę, trudno mi sobie wyobrazić bardziej niesprawiedliwy układ zdarzeń. Nasi panowie zagrali genialne zawody, mieli najtrudniejszy dystans, nie tylko na tej Olimpiadzie, ale być może ze wszystkich Olimpiad granych systemem szwajcarskim. Do tego, pokonali dwóch z trzech medalistów. I co? I nawet to okazało się za mało.

Bardzo mi w tym momencie szkoda wysiłku, który nasi panowie włożyli w te zawody. Chciałoby się wierzyć, że to dopiero początek medalowych szans biało-czerwonych, ale rozsądek podpowiada, że ta szansa będzie trudna do powtórzenia.

Mimo niefortunnego finiszu, ekipie Bartosza Soćki należą się ogromne brawa za to, że przez 1,5 tygodnia dostarczyli nam wielu emocji i sprawili, że o polskich szachach mówiło się w kraju i na świecie. Zagrali wiele świetnych spotkań, zanotowali kilka niesamowicie cennych wygranych, bez wątpienia przeszli do historii. Wyprzedziły ich tylko drużyny, które w swoich podstawowych składach miały graczy 2700+. Ale żal pozostanie.

Mam taki pomysł – pocieszmy chłopaków, którzy tam byli: Radek Wojtaszek, Jan-Krzysztof Duda, Kacper Piorun, Jacek Tomczak, Kamil Dragun, Bartosz Socko, Kamil Miton, Daniel Sadzikowski dziękując im w wiadomościach prywatnych bądź na ich fejsbukowych ścianach za wspaniałą walkę, świetny wynik i serca, które zostawili na szachownicach. Niech zobaczą i poczują ilu osobom sprawili radość. Medalu nie zdobyli, ale dla mnie i tak są zwycięzcami. A dla Was?

Mateusz Bartel – facebook

 

Niestety nasz Panie zremisowały w ostatniej rundzie z Hiszpankami i nie udało się tym samym skończyć Olimpiady w pierwszej „10”

Turniej OPEN
Indie Polska

Anand Viswanathan (2771) – Duda Jan-Krzysztof (2739) 1/2
Wojtaszek Radosław (2727) – Harikrishna Pentala (2743) 1/2
Vidit Santosh Gujrathi (2711) – Piorun Kacper (2612) 1/2
Tomczak Jacek (2614) – Adhiban B. (2668) 1/2

Wyniki OPEN – TUTAJ

Tabela końcowa:
Partie Polaków z XI rundy:
Podsumowanie (statystyczne) wyników Polaków – TUTAJ
Turniej Pań
Polska – Hiszpania

Soćko Monika (2446) – Vega Gutierrez Sabrina (2404) 1-0
Garcia Martin Marta(2329) – Zawadzka Jolanta (2424) 1-0
Szczepkowska Karina (2407) – Matnadze Ana (2362) 1-0
Hernandez Estevez Yudania (2192) – Kulon Klaudia (2347) 1-0

Wyniki Kobiet – TUTAJ

Tabela końcowa:

Partie Polek z XI rundy:
Podsumowanie (statystyczne) występu Polek – TUTAJ

Na Olimpiadzie z zawodników Polonii Wrocław, w reprezentacji Grecji, zagrał Dimitrios Mastrovasilis, który zdobył 4,5 pkt z 8 partii i z ekipą Grecji zajął 20. miejsce.

Polecamy także śledzenie informacji na OFICJALNEJ STRONIE OLIMPIADY