Niesamowici są Polacy! W 9. rundzie Olimpiady, Panowie pokonują aktualnych Mistrzów Olimpijskich, ekipę USA 2,5-1,5! Wygrywają również nasze Panie, które w pokonanym polu pozostawiły reprezentację Litwy (3-1)!

Co wyprawiają Polacy w Batumi! W 9. rundzie Olimpiady nasi Panowie pokonują aktualnych Mistrzów Olimpijskich, liderów tabeli po 8. rundach, naszpikowaną gwiazdami, reprezentację USA! Po niesamowitym boju wygrywamy 2,5-1,5! I tak, wspaniały wynik udało się osiągnąć nie przegrywając żadnej partii! Na początek zremisował na 4. szachownicy Jacek Tomczak, który wyszarpał remis, mając od początku partii gorszą pozycję – ale się udało! Następnie, na 3. szachownicy wygrał Kacper Piorun, z jedną z ciekawszych osobowości wśród szachowej elity, jaką jest Hikaru Nakamura. W tym momencie prowadzimy 1,5-0,5 i nasi dwaj liderzy bronią gorszych pozycji. Pierwszemu „obrona Częstochowy” 😉 udała się Radkowi Wojtaszkowi, który w bólach bronił się przed Wesleyem So – ale udało się! I na koniec pozostał nam tylko pojedynek na 1. szachownicy Jan-Krzysztof-Duda, przeciwko pretendentowi do mistrzowskiej korony (mecz z Magnusem Carlsenem zagra w listopadzie) Fabiano Caruanie. Janek miał figurę mniej, przy jeszcze wieży po obu stronach i czterech pionach u Janka i dwóch u Fabiano – na jednym skrzydle. Polakowi udało się jakimś sposobem wymienić wszystkie pionki i na szachownicy stał teoretyczny remis: wieża u Polaka, przeciwko wieży i gońcowi. Wiadomo, remis, remisem, ale nie takie teoretyczne pozycje i nie takie tuzy już ją przegrywały! Ale to na Janie-Krzysztofie nie robiło żadnego wrażenia i spokojnie Polak zremisował partię po 118 posunięciach 🙂 I się stało! Wygraliśmy mecz i na dwie rundy przed zakończeniem jesteśmy samodzielnym liderem olimpiady! Wielkie BRAWA dla Polaków! W następnej rundzie również nie będzie lekko, za przeciwników będziemy mieli reprezentację Chin!

Polki, po przykrej porażce w 8. rundzie z Mongolią, za przeciwniczki dzisiaj miały reprezentację Litwy. O ile na szachownicach 1-2 Litwinki miały zawodniczki, które mogły sprawić naszym Paniom problem, to na następnych szachownicach Polki były zdecydowanymi faworytami. Obyło się bez niespodzianki i Polki wygrały na szachownicach 3-4 (Szczepkowska, Warakomska), a Monika Soćko i Jolanta Zawadzka zremisowały, co ostatecznie dało Polkom zwycięstwo 3-1! Aby nasze Panie znalazły się w pierwszej „10” Olimpiady, muszą bezwzględnie wygrać ostatnie dwie rundy i liczyć na sprzyjające rezultaty. W 10. rundzie Polki zagrają z Chorwatkami.

Turniej OPEN
Polska – USA 2,5-1,5

Duda Jan-Krzysztof (2739) – Caruana Fabiano (2820) 1/2
So Wesley (2776) – Wojtaszek Radosław (2727) 1/2
Piorun Kacper (2612) – Nakamura Hikaru (2763) 1-0
Shankland Samuel (2722) – Tomczak Jacek (2614) 1/2

Wyniki OPEN – TUTAJ

Partie Polaków z IX rundy:
Kojarzenia X rundy OPEN (czwartek, godz. 13:00)

Chiny (3. numer startowy) – Polska

Skład Chin – TUTAJ

Turniej Pań
Litwa – Polska 1-3

Cornette, Deimante (2462) – Soćko Monika (2446) 1/2
Zawadzka Jolanta (2424) – Zaksaite, Salomeja (2278) 1/2
Sibajeva Marija (1980) – Szczepkowska Karina (2407) 0-1
Warakomska Anna (2305) – Perminaite Guoda (1840) 1-0

Wyniki Kobiet – TUTAJ

Partie Polek z IX rundy:
Kojarzenia X rundy Kobiet (czwartek, godz. 13:00)

Chorwacja (44. numer startowy) – POLSKA

Skład Chorwacji – TUTAJ

Polecamy także śledzenie informacji na OFICJALNEJ STRONIE OLIMPIADY