Jan-Krzysztof Duda, lider polskich szachów, odniósł spektakularny, historyczny sukces zdobywając srebrny medal Mistrzostw Świata w Blitzu!

Rozgrywane 29.-30. grudnia Mistrzostwa zgromadziły najlepszych zawodników świata na niezwykle trudny dystans – zawody miały 21 partii! Jan był rozstawiony z 32. numerem startowym, ale już po 14. rundzie dzięki swoim wygranym z Nepomniachtchim i Artemievem, zawodnikami słynącymi ze swoich fantastycznych umiejętności w szachach błyskawicznych, zajmował drugie miejsce! Mimo wielkiej presji, niesamowitych emocji i bardzo silnych przeciwników Duda nie zwolnił tempa i w kolejnych rundach pokonał takich zawodników jak Aronian, Giri czy Gelfand, nie oddając drugiego miejsca!

To taka wisienka na tegorocznym torcie Jana, ponieważ w tym roku wygrał już Mistrzostwa Polski, wspiął się na pierwsze miejsce w rankingu w Polsce a także do pierwszej 20. świata. Co za zakończenie roku! Ogromne radość i święto dla Polskich szachów!

Mistrzem Świata w Blitzu został Magnus Carlsen, który nie przegrał ani jednej partii! Trzecie miejsce, brązowy medal wywalczył Hikaru Nakamura.
W Mistrzostwach Pań samodzielnie zwyciężyła Kateryna Lagno z Rosji. Drugie miejsce wygrała Sarasadat Khademalsharieh z Iranu, która zdobyła medal również w Mistrzostwach Świata w Szachach szybkich. Jak pisałam po rapidzie – to nazwisko trzeba zapamiętać! 🙂 Mimo porażki w ostatniej rundzie brązowy medal wywalczyła Lei Tingjie z Chin.