Saint Louis zaczęło budować swoją silną pozycję w świecie szachowym, kiedy Rex Sinquefield zdecydował się na założenie nowoczesnego centrum szkoleniowego w 2008 roku. Kolejne projekty jak organizacja Mistrzostw USA, wybudowanie Szachowej Galerii Sław oraz organizacja super-turnieju Sinquefield Cup powoli umocniło Saint Louis jako stolicę światowych szachów.

 

Cairns Cup z zawrotnymi nagrodami

Kolejnym krokiem jest organizacja super-turnieju kobiecego, Cairns Cup, który odbędzie się po raz pierwszy od 6. lutego i zgromadzi 10 zawodniczek ze ścisłej czołówki światowej. Będzie to nie tylko jeden z najsilniejszych turniejów kołowych dla pań w historii, jako że średni ranking to 2480 (!), ale także turniej z przełomową pulą nagród – panie powalczą o 150 tysięcy dolarów, czyli równowartość 565 tysięcy złotych! Bardzo budujący jest fakt, że szachy kobiece prężnie się rozwijają i są wspierane.

 

Super-turniej z super-zawodniczkami

Listę otwiera była Mistrzyni Świata Alexandra Kosteniuk (2537), a kolejne są również niesamowicie utytułowane: N. Dzagnidze, V. Gunina, B. Khotenashvili, M. Sebag, D. Harika, Z. Abdumalik, E. Paehtz, I. Krush, A. Zatonskih. Wszystkie zawodniczki są bardzo silne i myślę, że każda z nich będzie walczyć o zwycięstwo w turnieju, jednak jak już wiemy nagrody są szczodre i nawet dla zawodniczki, której to się zupełnie nie powiedzie i ostatecznie uplasuje się na ostatnim miejscu będzie na osłodę nie taka skromna nagorda pocieszenia – 5000 dolarów!

 

Oczywiście szkoda, że na listach brak naszych Polek, ale myślę, że zmieni się to w przyszłości! 😉 Jednak miłym akcentem jest to, że trzy z dziesięciu zawodniczek grających w Cairns Cup grały również we Wrocławiu, w ostatnim Memoriale K. Hołuj-Radzikowskiej, zakończonym dwa miesiące temu.

 

Oglądamy?

To na pewno będzie bardzo zacięty turniej, więc polecam śledzić zawodniczki na żywo. Jak zwykle w Saint Louis komentatorami będą Y. Seirawan, M. Ashley i J. Shahade. Rundy zaczynają się o 20:00 czasu polskiego. Ja będę oglądać, a Wy? 😉

 

fot. Bogdan Stawarz (na zdjęciu E. Paehtz podczas Memoriały K. Hołuj – Radzikowskiej 2018)