Zaledwie kilka dni temu, Tanitoluwa Adewumi, ośmioletni chłopiec z Nigerii wygrał Mistrzostwa Nowego Jorku w swojej grupie uzyskując 5,5 punktów na 6 partii. “Chcę być najmłodszym arcymistrzem” powiedział Tani w swoim wywiadzie dla magazynu New York Times.

Jego historia obiegła już cały świat, ponieważ nie tylko jego wynik robi wrażenie, ale również jego historia zapiera dech w piersiach.

Bezdomny uchodźca

Tani, razem ze swoją rodziną, przeprowadził się do Ameryki w 2017 roku, z powodu ataków religijnych w Nigerii. Od tego czasu mieszkali w schronisku dla bezdomnych, a jego rodzice pracowali i starali się zdobywać kwalifikacje, żeby zapewnić jak najlepsze życie dla Taniego i jego brata. Chłopiec nauczył się grać w szachy właśnie dzięki bratu, ale jak sam powiedział “Mój brat nauczył mnie grać, ale zasady nie do końca się zgadzały”.

Przełom

Chłopiec nauczył się grać w szachy jedynie około rok temu. Jego szkolny nauczyciel Shawn Martinez szybko dostrzegł, że Tani jest bardzo zaangażowany i ma wielki potencjał. Shawn chciał pomóc chłopcowi rozwijać jego pasję i skontaktował się z jego rodziną. Wtedy okazało się jednak, że nie mają środków, żeby zapisać Taniego do szachowego programu. I wtedy pierwsza piękna rzecz się wydarzyła – Russell Makofsky, który zajmuje się tym szachowym, programem zwolnił Tanitoluwa Adewumi z wszelkich opłat.

Mistrzostwa

Tani wkładał całe swoje serce w trening i już po roku wypracował ranking około 1550. Mama zabierała go na weekendowe treningi a tata dzielił się swoim laptopem, aby chłopiec mógł trenować. Na Mistrzostwach Nowego Jorku Tanitoluwa miał 8. numer startowy. Chłopiec pokazał świetną grę i waleczność, i wygrał wszystkie partie, oprócz jednej! Wspaniałe osiągnięcie. Magia, co?

Jednak to nie koniec tej historii! Jeszcze większa magia dopiero przed nami 😉

Reakcja

Po sukcesie, który sam w sobie wywołał niesamowity odezew, Makofsky założył GoFundMe dla Taniego. Celem było zebranie środków, docelowo może nawet około 50 tysięcy dolarów, aby rodzina mogła poprawić jakość życia.

W trzy dni zebrane zostało ponad 170 tysięcy dolarów! Dzisiaj jest to już prawie 200 tysięcy.

Rodzina dostała także wiele propozycji pomocy, a podobno nawet ktoś zaoferował im dom! Jak powiedzieli trenerzy Taniego i sam chłopiec podczas wywiadu z NBS News 19 marca – tego dnia rodzina miała się przeprowadzić.

Zaproszenie od byłego Prezydenta USA

Nie tylko media i pasjonaci szachów zainteresowali się historią chłopca i jego rodziny. Między innymi były prezydent Clinton wyraził swój podziw dla chłopca.

Magia

Wiele innych osób także zainspirowało się Tanim i jego rodziną.

To historia, która daje nadzieje osobom z różnych krajów, po różnych przejściach i w różnych sytuacjach życiowych.

To historia, która pokazuje, że ciężka praca i wsparcie nabliższych mogą działać cuda.

To historia, która pokazuje, że my jako społeczeństwo chcemy pomagać, chcemy wspierać i wcale nie dzieli nas tak wiele.

To historia, która pokazuje, że piękne rzeczy mogą się wydarzyć dzięki szachom.

 

 

Źródła:

1)https://eu.usatoday.com/story/news/nation/2019/03/18/homeless-boy-nigerian-refugee-wins-new-york-state-chess-championship/3199959002/

2) https://www.nbcnews.com/video/meet-the-8-year-old-refugee-who-won-new-york-state-s-chess-championship-1460544067752

3) https://www.gofundme.com/f/just-tani

4) https://twitter.com/BillClinton/status/1108099328718057473?ref_src=twsrc%5Etfw