Inspirujący zwycięzca Aeoroflot Open!

Aeroflot Open to od lat jeden z najsilniejszych turniejów na świecie. Grupa A zawsze gromadzi wielu niezwykle silnych zawodników i tak też było w tym roku – 6 zawodników 2700+ i prawie 40 osób (na 101 grających w ogóle!) z rankingiem 2600 to wręcz zawrotny skład.

Głównymi faworytami do wygrania turnieju byli młodzi, niezwykle groźni zawodnicy z czołówki stawki, jak Wei Yi, Fedoseev czy Dubov.

Kto by pomyślał, że turniej ostatecznie wygra zawodnik z drugiej (!) połowy tabeli – Kaido Kulaotsa z Estonii startujący z 62. numerem startowym! Zwycięstwo to zostało nawet nazwane przez niektórych jedną z największych niespodziankek w historii szachów. Zaskoczenie jest o tyle większe, że Kulaots był drugim najstarszym uczestnikiem turnieju (zwyciężył dzień przed swoimi 43. urodzinami 😉 )!

 

Przeznaczenie?

Wszystko zaczęło się od…alarmu bombowego, przez który została przerwana pierwsza runda. Wszyscy zawodnicy zostali ewakuowani z budynku, gdzie grany był turniej i przez kilka godzin czekali na zewnątrz na rozwój wydarzeń. Na szczęście turniej został wznowiony następnego dnia. Najważniejsze, że zawodnicy byli bezpieczni, ale cała sytuacja sprawiła, że niektórzy zawodnicy stracili obiecujące pozycje czy zmarnowali swoje dobre przygotowanie (między innymi Daniil Dubov), ponieważ partia rozpoczynała się od początku. Jednak inni zawodnicy, ci którym pierwsza partia nie wyszła najlepiej, mieli nową szansę na lepszy start…I właśnie do tych zawodników należał Kulaots.

Jak sam powiedział w wywiadzie z Eteri Kublashvili:  “Stało się to w dobrym momencie, bo moja pozycja nie wyglądała najlepiej”. Estończyk wykorzystał swoją szansę i w pięknym stylu rozegrał drugą partię, pokonując jeden z największych młodych talentów, Mistrza Świata do lat 20, Parhama Maghsoodloo.

Wiesz, co zagrał tutaj zwycięzca? (rozwiązanie na końcu)

Pogrom czarnymi

To był jednak dopiero początek spektakularnej gry Kaido. W następnych sześciu partiach nie przegrał żadnego pojedynku a wygrał cztery, między innymi  z Dubovem (2703) w rundzie piątej i z Wei Yi (2733) w rundzie siódmej. Co ciekawe w tych siedmu rundach Kulaots wygrał wszystkie partie, które grał czarnymi a partie białymi zremisował!

Wielkie stawki i bezkompromisowa gra

Po rundzie ósmej trzech zawodników z 6 punktami dzieliło pierwsze miejsce – K. Kulaots, K. Sasikiran oraz H.M. Martirosyan. Stawką ostatniej partii była nie tylko pierwsza nagroda – 18 tysięcy euro (77.5 tysiąca złotych!), ale także, nie mniej istotny, zapewniony udział w super-turnieju Sparkassen Chess Meeting w Dortmundzie.

Zawodnicy wiedzieli, że muszą walczyć i bezpieczna gra czy remisy nie wchodzą w grę. Jak Kulaots przyznał po partii: “Miałem najlepszy tie-break, więc trzy remisy zapewniały mi zwycięstwo. Nie mogłem jednak być pewien takiego obrotu sprawy. Co więcej, było też oczywiste, że mój przeciwnik Denis Khismatullin, gra na wygraną, gdyż remis niewiele mu daje. Mieliśmy więc walkę na całego od samego początku.”

Po długiej i skomplikowanej partii Kaido Kulaots zdołał wyjść z tego pojedynku zwycięsko i wygrać najsilniejszy turniej w swojej karierze. Do wyżej wspomnianej nagrody dorzucił także 39 oczek rankingowych!

Wiara w siebie

Jak zwycięzca sam napisał na swoim facebooku po turnieju:

“ Czasami nawet najdziksze marzenia się spełniają! Wygrać Aeroflot Open – to coś naprawdę niezwykłego. Pewnego dnia tutaj w Moskwie zdałem sobie sprawę, że wow, jestem drugim najstarszym zawodnikiem w turnieju. A dzisiaj przybył mi kolejny rok 🙂 Ale jeśli wierzysz w siebie i dajesz z siebie wszystko, to co za różnica co mówi twój paszport?!”

Inspiracja dla nas wszystkich

Numer w drugiej połowie tabeli. Prawie najstarszy zawodnik w turnieju. Dołóżmy do tego niezbyt udane starty poprzedzające turniej…to nie do końca materiał na zwycięzcę. A jednak 😉 Setki osób już w trakcie turnieju kibicowały Kaido, a po jego zwycięstwie tysiące się zainspirowało. Najciekawszy komentarz opublikował sam Mistrz Świata Magnus Carlsen:

Magnus napisał: „Gratulacje dla Kaido Kulaotsa za absolutnie niesamowite zwycięstwo na Aeroflot Open! 19 lat temu, dzielił on mieszkanie ze mną i moim ojciem na turnieju Gausdal i zainspirował 9-letniego chłopca przewidując, że pewnego dnia przekroczy ranking 2650”

Pewnie obydwaj zawodnicy nie spodziewali się jak będzie wyglądała ich kariera 19 lat później… 😉

Występ Estończyka to kolejny dowód, że w szachach nie ma barier i każdy może może grać, a także osiągać wielkie sukcesy!

Nie pozostaje nam teraz nic innego, jak czekać na turniej w Dortmundzie i liczyć na kolejny niesamowity występ Kaido. W końcu wszyscy lubimy, jak Dawid pokonuje Goliata 😉

Rozwiązanie zadania: 36…Wa3! 0:1

Zdjęcie: Anna Kantane
Źródło: twitter, facebook oraz https://chess24.com/en/watch/live-tournaments/aeroflot-open-2019/9/1/3