Magnus Carlsen nie dał rywalom żadnych szans i wygrał turniej Shamkir, Memoriał Vugara Gashimova po raz czwarty! Mistrz Świata uzyskał 7/9 punktów i ranking uzyskany 2988!

Wygrana w wielkim stylu!

Norweg zapewnił sobie zwycięstwo w turnieju już po 8. rundach, ponieważ po jego pięknej wygranej z Karjakinem miał 1.5 punktu przewagi nad drugim miejscem. To oznaczało, że w ostatniej rundzie Carlsen nie musiał już walczyć, ale nie zostaje się Mistrzem Świata bez ambitnego podejścia! Carlsen zagrał swoją partię na maxa i wygrał nawet tę ostatnią rundę! Tymsamym Carlsen wygrał trzy ostatnie rundy oraz wyprzedził drugiego zawodnika turnieju o całe 2 punkty!

Walka niezależnie od sytuacji

Magnus znany jest ze swojego walecznego podejścia i grania każdej pozycji do końca. Dzięki temu tak wiele osób go szanuje, co widać było też w wypowiedzi Anisha Giri, który sam w miarę szybko zakończył swoją ostatnią partię w turnieju Shamkir.

“Wydaje mi się, że dzisiaj jedyną osobą, która będzie walczyła do końca będzie jedyna osoba, która tak naprawdę nie musi tego robić.” – powiedział Giri. I miał rację! Wszystkie pozostałe partie zakończyły się w miarę szybkimi remisami, bez większej historii a Carlsen grał.

Podejście Mistrza

To ważna lekcja dla wielu zawodników. Chodzi tu o samo podejście, jakie pokazał Mistrz Świata. Nie: “nie muszę już walczyć”, ale: “przecież niczym nie ryzykuję, więc MOGĘ powalczyć (bez stresu)”!

Najlepszy uzyskany ranking od lat

Carlsen jest Mistrzem Świata, więc jego wynik nie jest wielką niespodzianką, ale aż tak świetnego rankingu uzyskanego nie zanotował od wielu lat.

Jak widać jego najlepszy performance w karierze miał miejsce aż 10 lat temu! Tegoroczny wynik przegonił jego wygraną na tym samym turnieju o kilka oczek 😉

Ranking live Carlsena to teraz 2860.8, ponad 40 punktów wyższy niż drugiego zawodnika na świecie, Caruany.

10 dni do kolejnego startu Mistrza Świata

Kolejny turniej, w którym zagra Magnus to Grenke Chess, który zaczyna się już za 10 dni. Carlsen będzie miał okazję zbliżyć się do swojego rekordu, a zarazem najwyższego rankingu w historii – 2882!

Ciekawe, czy mu się uda? 😉

Źródła:

1) Fot.:Organizatorzy Shamkir

2) https://twitter.com/tarjeijs?lang=en

3) https://chess24.com/en/watch/live-tournaments/shamkir-chess-gashimov-memorial-2019#live