Mistrzyni USA

Jennifer Yu zdeklasowała rywalki podczas Mistrzostw Kobiet Stanów Zjednoczonych i zwyciężyła w turnieju z szokującym wynikiem 10/11 punktów! Do złotego medalu ‘dorzuciła’ 25 tysięcy dolarów i 96 (!) punktów rankingowych! I nie jest to żart prima aprilisowy 😉

Yu wygrała zawody już na rundę przed końcem i jest to pierwszy taki przypadek w historii tego turnieju. Co więcej Jennifer, która ma 17 lat, jest pierwszą nastolatką, która wygrała turniej od 2000 roku!

Decydująca partia

Zawodniczka miała wspaniały turniej, remisując zaledwie 2 partie. Kluczową partią była runda 10., w której Yu mierzyła się z Anną Zatonskih, która jest jedną z najwyżej notowanych szachistek Ameryki (2430) i w momencie pojedynku zajmowała drugie miejsce. Był to więc bezpośredni pojedynek liderek! Yu grała naprawdę świetnie i mimo czarnego koloru pokonała Zatonskih.

Prawdziwy charakter

Zdobyła przewagę w ich partii dzięki ładnej kombinacji. Czarne są na ruchu, co zagrała Yu?


20… Gf2!!

I zakończyła partię dzięki efektownemu…

31…Gg3!! -+ 32. Kg3 Hc7 33. Kg4 Ge6 0:1

Tą wygraną Jennifer Yu zapewniła sobie zwycięstwo w Mistrzostwach Ameryki!

Po tej partii Caruana powiedział: “Widać w Jennifer prawdziwą mistrzynię, bo właśnie w takich, decydujących partiach pokazuje się prawdziwy charakter. To umiejętność, którą posiada niewielu zawodników!”

Pełne wyniki turnieju Pań:

Mistrzostwa Mężczyzn

W turnieju mężczyzn nie było tak jasnej sytuacji. Przed ostatnią, 11. rundą pierwsze miejsce dzieliło trzech zawodników – Nakamura, Caruana i Dominguez! Tuż za nimi, z tylko połową punktu straty był So. To oznaczało, że w ostatniej rundzie cała czwórka zawodników chciała grać na wygraną.

Dominguez mimo lepszej pozycji z niżej notowanym Gareevem nie zdołał zdobyć pełnego punktu i partia zakończyła się remisem. Caruana nie zdołał stworzyć większych problemów Shanklandowi. Z kolei So przegrał swoją partię!

Nakamura za to w pełni wykorzystał swoje szanse i po wybraniu agresywnej Obrony Holenderskiej wygrał swoją partię, a także całe Mistrzostwa!

Holenderski arcymistrz Anish Giri, który znany jest ze swojego ciętego humoru, oczywiście nie mógł się powstrzymać od komentarza 😉

Co znaczy mniej więcej: “Gdzie trzech Amerykanów walczy na śmierć i życie o tytuł Mistrzostw USA, na końcu to i tak Holender wygrywa!” 😉

Pełne wyniki turnieju mężczyzn:

Źródła:

  1. https://twitter.com/AnishGiri
  2. https://www.uschesschamps.com/