Runda szósta Mistrzostw Polski była pełna niespodziewanych wyników. Jednym z nich było zwycięstwo naszego zawodnika Szymona Gumularza z Bartoszem Soćko. Wygrana dała Szymonowi dzielone 3-4 miejsce! Jednak chyba jeszcze lepszą wiadomością po 6. rundzie jest fakt, że Iweta Rajlich samodzielnie prowadzi w grupie kobiet!

W grupie kobiet mieliśmy typowe ‘szachy kobiece’ 😉

U kobiet runda szósta była naprawdę nie do przewidzenia. Pozycja zmieniała się co najmniej kilka razy w każdej partii i do końca trudno było zgadnąć, która z zawodniczek jest w tej partii faworytką.

Niestety dotyczy to również partii Joli Zawadzkiej, która przegrała swoją partię z Anią Kubicką. Jola miała obiecującą pozycję po debiucie, jednak po 22…f6? pozycja się pokomplikowała i przeciwniczka Joli powoli przejmowała inicjatywę. Mimo przyjemniejszej pozycji białych na pewno było jeszcze sporo gry i każda strona mogła wygrać. Jednak pewnym momencie nastąpiło:

Anna Kubicka – Jolanta Zawadzka

28…Sxe4?

I czarne po 29. Gh5 z następnym Gg6+ i Gxe4 tracą figurę. Niestety nie ma za materiał wystarczającej rekompensaty i tutaj już debiutantka Mistrzostw, Ania Kubicka, pewnie zrealizowała przewagę. Szkoda ważnego punktu Joli!

Swoją partię przegrała także dotychczasowa liderka Monika Soćko, która grała z Joanną Majdan.

Iweta na prowadzeniu!

To właśnie przegrana Moniki, w połączeniu z pewnym zwycięstwem Iwety nad Kariną Szczepkowską, dała naszej zawodniczce prowadzenie. Na ten moment Rajlich ma pół punktu przewagi nad Soćko, ale najprawdopodobniej najważniejsza partia wciąż przed nią – w rundzie ósmej panie grają ze sobą.

Świetna gra Szymona

Na uwagę zasługuje na pewnio świetna gra Szymona, który mimo prawie najniższego rankingu w turnieju zgromadził już 3.5 punktu! Co więcej na ten moment zajmuje medalowe miejsce. W takich zawodach jak MP liczy się nie tylko poziom szachowy, ale także, a może nawet przede wszystkim, odporność psychiczna. Szczególnie dla debiutanta jest to dodatkowo trudne wyzwanie, więc wynik Szymona naprawdę robi wrażenie.

Dzisiejsza wygrana Gumularza z trenerem kadry oraz jednym z najlepszych zawodników w Polsce, Bartoszem Soćko, pokazuje, że Szymek ma wiele potencjału. Mam nadzieję, że wytrzyma presję do końca i nie zwolni tempa!

Wyniki turnieju mężczyzn

Dzisiaj raczej spokojnie zremisował Daniel, który grał z Jackiem Tomczakiem. Niestety przegrał Mateusz, który wydaje się miał pewne szanse w debiucie na lepszą pozycję lub przynajmniej stworzenie ciekawego zamieszania. Wybrał jednak bezpieczniejszy plan, po czym jednak jego przeciwnik, Grzegorz Gajewski, grał silnie, pewnie i nie dał czarnym większych szans.

Pełne wyniki dzisiejszej rundy:

Zostały jedynie 3 rundy!

Mamy jeszcze tylko trzy rundy do końca Mistrzostw. Stawki są wysokie, bo oprócz medali i powołania do Kadry Narodowej na zawodników czeka ponad 100 tysięcy złotych w puli nagród! Czy liderzy zdołają zachować prowadzenie czy ktoś niespodziewany dołączy do miejsc medalowych? Wiele ciekawych pytań, ale na odpowiedzi musimy jeszcze poczekać 3 dni 😉

Na razie skupmy się więc na rundzie siódmej, która zapowiada się emocjonująco.

Kojarzenia kobiet:

Niewątpliwie pojedynek Joli Zawadzkiej z Moniką Soćko jest jedną z najciekawszych par rundy. Myślę, że partia Asi Majdan z Klaudią Kulon też będzie niezwykle ciekawa.

Kojarzenia mężczyzn:

W rundzie siódmej przed nami kolejne, już ostatnie derby – Mateusz zagra z Szymonem. Oprócz tego mamy pojedynki najsileniejszych: Soćko-Piorun oraz Tomczak-Dragun. Zapowiada się naprawdę ciekawa runda.

Kibicujemy, jak zawsze od 16:00! 😉 Jak zwykle, polecam oglądać komentarz na żywo!

 

Zdjęcia: facebook Organizatora