W Mistrzostwach Polski rozegrane zostały już 3 rundy! Mistrzostwa są niezmiennie naprawdę bojowe a partie ciekawe!

Wyniki

Dzisiejsze wyniki w grupie Panów:

Oraz w grupie Pań:

Dobra realizacja planów 😉

Po wczorajszej niefortunnej partii w dobrym stylu wygrał Mateusz Bartel. Mateusz był dzisiaj po prostu szybszy niż jego przeciwnik, Bartłomiej Heberla, zarówno na szachownicy jak i na zegarze.

Dobrze obrazuje to ta pozycja, w której czarne mają już kłopoty, bo są właśnie zbyt wolne. Pod biciem jest Sf6, pionek na e5 a także pionek b5 i nie da sie wszystkiego utrzymać w komfortowy sposób.

Jak napisał Mateusz po partii:

Partia trzeciej rundy była dla mnie bardzo istotna, bo zawsze trudno gra się po porażce. Jeśli dodać do tego, że wczoraj przegrałem trochę na własne życzenie (niepotrzebnie oddałem skoczka w przyjemniejszej pozycji), to jasne było dla mnie, że dziś, aby liczyć się w turnieju muszę zagrać solidną partię. Ważniejsza niż wynik miała być dla mnie dziś dobra, pewna i szybka gra. Chciałem także zapędzić mojego przeciwnika, Bartka Heberlę, w niedoczas. Udało mi się wszystko co zaplanowałem – najpierw zaskoczyłem go w debiucie, a potem grałem z pewnym – lepszym czy gorszym – pomysłem, ale ważne, że szybko i pewnie, cały czas naciskając na przeciwnika. W końcu Bartek się pomylił i już ok. 20. ruchu wszystko było jasne. Wygrana mnie cieszy i mam nadzieję, że będzie to początek dalszych dobrych partii.

Myślę, że nie ma co do tego już dodawać! Jedynie, że życzymy Mateuszowi, żeby jak najczęściej udawało mu się tak gładko realizować swoje plany 😉

Końcówki, końcóweczki

Kolejny punkt zdobyła Iweta Rajlich, która wygrała kolejną partię w końcówce grając z Kasią Dwilewicz! Co prawda w pewnym momencie było blisko, aby Kasia powtórzyła niespodziankę (wczoraj wygrała z Jolą), ale Caissa dzisiaj stała po drodze Iwety.

Spróbuj znaleźć, co przeoczyły tutaj zawodniczki, jaką kombinację miały białe?

Znalezione? 😉

25. Sxd6! i po exd6 26. Gxc5 i białe wygrywają Gd7 lub pionka d6 z atakiem na dwa gońce.

Potem Iweta powoli ogrywała młodszą przeciwniczkę i pewnie wygrała.

Pewny remis Joli

Dzisiaj grająca czarnymi Jola pewnie zremisowała z Joanną Majdan. Panie rozegrały wariant Taimanova w Obronie Sycylijskiej, który, co ciekawe, obydwie grają obydwoma kolorami 😉 Aktualna Mistrzyni Polski pokazała solidne przygotowanie i nie napotkała żadnych problemów w debiucie, ale pozycja dość mocno się uprościła i panie powtórzyły posunięcia w końcówce.

W MP nie jest łatwo!

MP mają to do siebie, że nie ma tam słabych przeciwników czy łatwiejszych kojarzeń. Każdy przeciwnik to naprawdę mocny szachista. Dzisiaj trudną partię mieli Daniel i Szymon, którzy grali z bardziej doświadczonymi zawodnikami i może to zadecydowało o wynikach.

Kibicujmy codziennie o 16

Kolejna, już 4. runda jutro o 16:00. Mamy kolejne derby w grupie Panów – Daniel gra z Mateuszem!

Polecam śledzić transmisję na żywo z komentarzem 😉

Pełne kojarzenia na jutro:

 

 

Źródła:

  1. Facebook/Indywidualne Mistrzostwa Polski w Szachach
  2. http://mp2019.pzszach.pl/