Rozegrana została 5. runda Mistrzostw Polski, co oznacza, że mamy za sobą już ponad połowę turnieju! Przed nami cztery decydujące rundy.

Emocjonujące derby w grupie kobiet!

Dzisiaj bez wątpienia pojedynkiem dnia była partia Joli z Iwetą. Obydwie zawodniczki są nie tylko niezwykle utytułowane, ale były także bardzo wysoko rozstawione w tabeli przed tą rundą.

Przez większość czasu wydawało się, że Jola ma bezpieczną pozycję i pytanie jest tylko czy uda się jej uzyskać decydującą przewagę. W pewnym momencie powstała pozycja, która wydawała się już po prostu wygrana dla białych.

Jolanta Zawadzka – Iweta Rajlich

Jola właśnie zagrała 25. Gh6, co wymusza 25…Hg4 a tym samym wymianę hetmanów. To daje białemu końcówkę z jakością więcej. Ale jak wiemy w szachach nie ma nic pewnego, nawet na tak wysokim poziomie! Nieoczekiwanie zaledwie kilka posunięć potem okazało się, że to czarne wygrywają materiał:

I goniec nie może odejść z g5, bo nastąpi 28…Wh5! i biały król jest w macie! Białe tracą więc figurę, a słaby król pozostaje i tutaj już Iweta nie dała Joli żadnych szans.

Dzięki tej wygranej Iweta umocniła się na drugiej pozycji w tabeli. Jola niestety utraciła 3. miejsce, ale spadła jedynie na miejsce 4., więc myślę, że na pewno jeszcze włączy się do walki o najwyższe lokaty.

Na samodzielnym prowadzeniu jest dalej Monika Soćko, która dzisiaj pewnie wygrała swoją partię z Kasią Dwilewicz.

Pełne wyniki dzisiejszej rundy:

Pokojowa runda u mężczyzn

U mężczyzn aż cztery partie zakończyły się remisami, więc była to naprawdę pokojowa runda, jak na ten turniej. Podziałem punktu również zakończyły się pojedynki naszych zawodników – Mateusza, Daniela oraz Szymona. Każda z tych partii miała jednak zupełnie inną historię.

Mateusz grał z Kamilem Dragunem, jednym z liderów turnieju. W partii nagle nastąpiło sporo wymian i w pewnym momencie komputer oceniał pozycję jako obiecującą dla Mateusza. Po uproszczeniach jednak pozycja była już równa i panowie zgodzili się na remis w 31. posunięciu.

Daniel w pięknym stylu dominował przez całą partię z debiutantem Igorem Janikiem. Wydawało się, że wygrana jest kwestią kilku ruchów, ale z jakiegoś powodu partia się nie kończyła! Daniel przeoczył chyba 47. Wa3! w końcówce i potem już pozycja była trudna do wygrania.

Szymon kontynuuje swój dobry wynik i dzisiaj nie dał się utytułowanemu Kacprowi Piorunowi. Kacper zagrał nieco podejrzany wariant w Partii Hiszpańskiej i Szymek dostał lepszą pozycję, dzięki dobremu przygotowaniu debiutowemu. To jednak nie wystarczyło do uzyskania realnej przewagi. Żaden z zawodników chyba nie był przekonany co do pozycji i zawodnicy powtórzyli posunięcia, co dało im remis.

Na prowadzeniu pozostają Bartosz Soćko i Kamil Dragun. Mateusz dzieli trzecie miejsce z Kacprem Piorunem.

Pełne wyniki rundy 5:

Kojarzenia 6. rundy

Kojarzenia 6. rundy u Pań:

Trudny pojedynek na pewno jutro przed Iwetą, która gra z Kariną. Jola gra z Anią Kubicką, której nie idzie na tym turnieju najlepiej, więc najważniejsze, żeby aktualna Mistrzyni Polski podniosła się po dzisiejszej porażce.

Kojarzenia u Panów:

Jak widać wszyscy nasi zawodnicy będą mieli jutro bardzo silnych przeciwników. Już tylko cztery rundy, więc każdy wynik ma coraz większe znaczenie!

Sama zastanawiam się, kto wygra i zdobędzie medale, ale bardzo trudno coś przewidzieć! 😉 Pozostaje tylko kibicować, jak zwykle od 16:00.

 

Pełne wyniki MP: http://mp2019.pzszach.pl/wyniki-imp/

Pełne wyniki MPK: http://mp2019.pzszach.pl/wyniki-impk/

Zdjęcia: facebook Organizatora (Indywidualne Mistrzostwa Polski w Szachach)