Czwarta runda Mistrzostw Polski była naprawdę dobra dla zawodników naszego klubu. Nasi reprezentanci zdobyli 3.5/5 punktów i nikt nie przegrał partii! Wygrała Jola i Szymon, a remisy zanotowali Daniel i Mateusz, którzy grali ze sobą oraz Iweta.

Pouczająca wygrana Joli

Jola Zawadzka w 4. rundzie mierzyła się czarnymi z Kariną Szczepkowską i wydawało się, że wszystko zmierza powoli do podziału punktu. Zobaczcie sami:

Sporo osób podpisałoby w tej pozycji remis! Myślę, że to bardzo ważny przykład i zachęcam wszystkich do analizy tej końcówki w ramach treningu 😉

Czarne stoją tutaj trochę wyżej i dzięki temu niewiele ryzykują. W takich pozycjach trzeba walczyć i próbować, ponieważ pół punktu może potem zadecydować o medalu! Jola pokazała tutaj świetną technikę i powoli zdobywała coraz więcej przestrzeni i wyrobiła słabości.

I po 42…Sb3!! pozycja białych się rozpada. Po 43. Sf3 Jola zdobyła gońca grając 43…Gc4 i pozycja jest kompletnie wygrana.

Warto zauważyć, że gdyby w pozycji na diagramie, po 42…Sb3 białe odpowiedziały biciem – 43. Sxb3 to po Gxb3 białe zaraz znajdą się w zugzwangu, ponieważ mają zbyt wiele słabości.

Po wybiciu na b3 wciąż grozi Gc4, więc np. 44. Ke3 Ge6…

I mamy zugzwang! Białe nie mogą bronić pionka h3 i jednocześnie bronić pół c4 i d4. A jeśli czarny król wejdzie na któreś z tych pół to pozycja się sypie.

Naprawdę pouczająca końcówka i ważne zwycięstwo Joli.

Skalp Szymona

Szymon Gumularz wczoraj wygrał z Grzegorzem Gajewskim! To pewnie jeden z silniejszych przeciwników, z którymi wygrał Szymek, więc taki punkt podwójnie cieszy. Grzegorz Gajewski to czołówka kraju od wielu lat a także sekundant byłego Mistrza Świata Ananda!

Remisy Iwety, Daniela i Mateusza

Iweta zremisowała z Joanną Majdan, po w miarę pokojowym przebiegu. Mateusz i Daniel mieli trochę więcej niejasności w swojej partii, jednak panowie podpisali remis po uproszczeniach.

Wyniki po 4 rundach

W grupie Pań samodzielną liderką jest Monika Soćko, a drugie miejsce zajmuje Iweta! Tuż za Iwetą trzecie-czwarte miejsce dzieli Jola z Kariną Szczepkowską. U Panów mamy dwóch liderów – Kamila Draguna oraz Bartosza Soćko, a trzecie miejsce z Kacprem Piorunem dzieli Mateusz. Na uwagę zasługują 2 punkty Szymona Gumularza, który aktualnie zajmuje 5. miejsce, w górnej połowie tabeli!

Kojarzenia 5. rundy

Poniżej kojarzenia 5. rundy u mężczyzn oraz u kobiet.

Jak widać, dzisiaj mamy derby w grupie Pań, jako że Jola gra z Iwetą! U mężczyzn bardzo ciekawie zapowiada się pojedynek Mateusza z Kamilem Dragunem, który może znacząco wpłynąć na sytuację w tabeli.

Jednak na pewno będzie wiele ciekawych partii, więc przypominam o kibicowaniu od 16:00! 😉

Zdjęcia: facebook Organizatora