Już w piątek 10 maja w gmachu centrum giełdowego w Warszawie w Sali Notowań zostaną rozegrane Mokate Indywidualne Mistrzostwa Polski Kobiet oraz Lotto Indywidualne Mistrzostwa Polski Mężczyzn w szachach. Tradycyjnie przed zawodami odbędzie się doroczna Gala Hetmanów (nagrody, i wyróżnienia szachowe w różnych kategoriach) . Zawodnicy i zawodniczki rywalizować będą od soboty o tytuł Mistrza i Mistrzyni Polski! Polonie Wrocław reprezentować będzie pięcioro zawodników.

W MOKATE Indywidualnych Mistrzostwach Polski zagraj dwie zawodniczki Polonii

W rywalizacji pań w Mokate Indywidualnych Mistrzostwach Polski Kobiet Polonię będą reprezentować Jolanta Zawadzka (2427 ELO) i Iweta Rajlich (2378 ELO).

Jola w swojej zawodowej karierze uczestniczyła już w 17 finałach w tym czterokrotnie stanęła na najwyższym stopniu podium. Jest aktualną Mistrzynią Polski i zamierza bronić złotego medalu. Jest bardzo doświadczoną zawodniczką i podporą ekstraligowej drużyny Votum SA Polonii Wrocław. Oprócz gry w szachy Jola od kilku lat organizuje jeden z najsilniejszych kołowych turniejów kobiecych w Europie – Memoriał Krystyny Hołuj Radzikowskiej.

Iweta czas swojej profesjonalnej kariery (zdobyła 7 złotych medali na Mistrzostwach Polski) ma już za sobą, jednak w dalszym ciągu utrzymuje się na topie. Obecnie Iweta jest mieszkanką przepięknej Malty a swój wolny czas poświęciła życiu rodzinnemu a w szczególności swoim dzieciom. W tych zawodach Iweta będzie bardzo niebezpieczna, zwłaszcza, że gra bardzo ciekawe i żywiołowe szachy.

Iweta Rajlich, IMPK – Warszawa 20-30.03.2017

Mateusz Bartel (2598) ELO, nasz najbardziej doświadczony zawodnik. W finałach brał już udział szesnaście razy zdobywając cztery złote i trzy brązowe medale.

To już mój 17. finał i tym razem, pod nieobecność Michała Krasenkowa i Aleksandra Miśty, będę drugim najstarszym uczestnikiem – to miano dzierży Bartosz Soćko. Choć obasada jest wyraźnie słabsza – szkoda, że nie udało się zmodyfikować terminu, aby zagrali nasi najlepsi gracze – to wcale nie oznacza, że zawody będą mniej ciekawe. Mój ostatni występ – czyli zajęcie miejsca premiowanego awansem do PŚ w mistrzostwach Europy – był w końcu udany, dlatego chciałbym kontynuować dobrą passę. W ostatnich dwóch latach zagrałem poniżej oczekiwań, mimo że za każdym razem wygrałem po trzy partie. Niestety, wiele razy zostawałem pokonany, dlatego byłoby miło tym razem skończyć w charaktarze niepokonanego, jak udało mi się w 2016 roku.

Daniel Sadzikowski, I Zjazd Ekstraligi, Gorzów Wlkp. 5-7.05.2017

Daniel Sadzikowski (2522 ELO) – zawodnik młodego pokolenia, który w swojej karierze miał już ranking blisko 2600, oraz kilkukrotnie grał w finałach Mistrzostw Polski. Obecnie Daniel przełamał zeszłoroczny kryzys i wraca do swojej dawnej formy., dlatego będzie wyjątkowo groźnym zawodnikiem, który napsuje przeciwnikom wiele krwi.

Mistrzostwa nie cieszą się porównywalnym poziomem co do poprzedniego roku, co nie oznacza, że będzie łatwiej. Cieszę się, że to mój kolejny start w Indywidualnych Mistrzostwach Polski i postaram się rozegrać te 9 partii w taki sposób, by po zakończeniu ostatniej rundy być z siebie maksymalnie zadowolonym.

W Lotto Indywidualnych Mistrzostwach Polski wystąpi trzech zawodników Polonii

W zawodach wystartuje także niespełna osiemnastoletni debiutant Szymon Gumularz (ELO 2483). Dla Szymona jest to duże wyróżnienie. Do zawodów zakwalifikował się jako zawodnik do 20 lat z najwyższym rankingiem. Szymon jest też dwukrotnym brązowym medalistą Mistrzostw Świata Juniorów (2017,2018)

Jak sam powiedział:

Będą to moje pierwsze IMP w życiu. Bardzo się cieszę że zostałem powołany i postaram się pokazać z jak najlepszej strony. Moim celem jest zgromadzenie minimum połowy punktów.

ŹRÓDŁO: PZSZACH

ŹRÓDŁO: PZSZACH