Ian Nepomniachtchi wygrał w pierwszym w tym roku FIDE Grand Prix pokonując Alexandra Grischuka w dogrywce.

Rosyjski finał./ Zdjęcie: World Chess

Zadecydował rapid!

W partiach klasycznych zawodnicy podpisali dwa remisy i wszystko rozstrzygnęło się w szachach szybkich. Wystarczyły dwie partie, aby wyłonić zwycięzcę Grand Prix. Podczas pierwszej partii symboliczne pierwsze posunięcie wykonał Alexander Ovechkin, znany rosyjski hokeista, trzykrotny zdobywca mistrzostwa świata. Podczas swojej wizyty powiedział nawet, że w drużynie grywają ze sobą w szachy 😉

“Żeby tylko poszedł dobrym pionkiem!’ 😉 / Zdjęcie: World Chess

Rosyjski finał w Rosji, więc…

Napomniachtchi zdecydował po raz pierwszy w życiu zagrać…Obronę Rosyjską! 😉 Jak skomentował po partii, w tych okolicznościach wydawało się to jedyną słuszną decyzją. Miło widzieć humor u czołowych szachistów 😉 Jego przeciwnik był tym tak zdziwiony, że nad swoim trzecim posunięciem myślał aż 4 minuty! Alexander Grischuk w końcu zdecydował się na spokojne 3. d3, ale nie zdołał uzyskać wystarczającej przewagi i partia zakończyła się remisem.

Decydująca partia

Kolejna partia okazała się decydująca. Nepo grał białymi i zdecydował się zagrać Partię Włoską, co dało mu nieco przyjemniejszą pozycję od początku.

Najprawdopodobniej pierwszą wyraźną niedokładnością czarnych było 18…Hd7?!

Co pozwoliło białym na aktywny rozwój gry na skrzydle hetmańskim z tempami. I po 19. c4 Sa5 20. c4 widać, że czarny skoczek na a5 jest sporym problemem u czarnych.

Dalej Nepomniachtchi pokazał książkową realizację takich pozycji. Jak jedna figura jest słaba, to należy wymieniać inne i słabość tej figury będzie jeszcze wyraźniejsza. Często mówimy o dobrych wymianach, o wymianie dobrej figury za złą figurę. Jednak istotne w wymianach tak naprawdę jest to, jakie figury zostają na desce.

Widać to wyraźnie w pozycji po 27. Gf4. Można powiedzieć, że białe mają trzy figury a czarne dwie!

Pozycja jest oczywiście bardzo trudna dla czarnych i w końcu białe, krok po kroku, wyrobiły kolejne słabości – słabego król i zaawansowanego pionka na c6.

Po 35…We7 białe zakończyły partię w przyjemny dla oka sposób…spróbuj znaleźć 😉

36. Hxe7!! 1-0 (po 36…Hxe7 37. Wd7 i białe zdobywają materiał)

Tą kombinacją Nepomniachtchi zapewnił sobie wygraną w pierwszym FIDE Grand Prix 2019 i nagrodę 24.000 euro.

Jeszcze 3 turnieje z cyklu Grand Prix

Przed nami jeszcze 3 turnieje z cyklu Grand Prix, w nich również zobaczymy Polaków. Następny turniej odbędzie się w lipcu, w Rydze, na Łotwie i zagra w nim Jan-Krzysztof Duda.

Zdradzę nawet sekret, że będę w tym czasie w Rydze, więc może nawet uda mi się zrobić jakieś zdjęcia lub złapać Janka na wywiad?! 😉