W Kazaniu rozpoczął się historyczny turniej kandydatek! Osiem czołowych szachistek świata walczy o prawo do rozegrania meczu o Mistrzostwo Świata z aktualną Mistrzynią, Wenjun Ju. To wielki powrót turniejów kandydatek i najsilniejszy kobiecy turniej w historii szachów!

System Mistrzostw Świata

Przez wiele lat system wyłaniania Mistrzyni Świata w szachach był szeroko krytykowany. Tytuł można było zdobyć w meczu o Mistrzostwo Świata a także w Pucharze Świata, który rozgrywany był systemem pucharowym. To znaczyło, że aktualna Mistrzyni Świata może utracić tytuł, ponieważ nie zagra lub zbyt wcześnie odpadnie z Pucharu Świata! System skomplikowany i kontrowersyjny. Na tyle, że najlepsza aktywna szachistka globu, była Mistrzyni Świata Hou Yifan, odmówiła gry w rozgrywkach kobiecych.

Oczywiste było, że zmiany są potrzebne i na szczęście, nowy zarząd FIDE, bardzo szybko zajął się problemem systemu wyłaniania Mistrzyni Świata. Wprowadzono turniej kandydatek oraz system podobny do systemu w szachach męskich.

Najsilniejszy turniej kobiecy w historii

W prestiżowym turnieju gra sama śmietanka szachów kobiecych i średni ranking to 2532!

Skład najsilniejszego turnieju w historii szachów kobiecych!/ Zdjęcie: Organizatorzy

W turnieju grają zawodniczki z czterech krajów, które są szachowymi mocarstwami.

Ukrainę reprezentują Anna Muzychuk, która ma najwyższy ranking w turnieju (2563), jej siostra Mariya Muzychuk. była mistrzyni Świata.

Siostry Muzychuk to prawdziwa WOMEN POWER 😉 / Zdjęcie: Organizatorzy

Szachistki z Rosji, to aż połowa wszystkich zawodniczek turnieju kandydatek. Reprezentantki Rosji to Kateryna Lagno, mistrzyni świata w blitzu oraz finalistka ostatniego Pucharu Świata, Alexandra Kosteniuk, również była mistrzyni świata. Alexandra Goriachkina, najmłodsza zawodniczka turnieju, która od lat jest w czołówce szachów kobiecych i ma na swoim koncie dziesiątki medali mistrzostw świata i Europy, oraz Valentina Gunina, trzykrotna mistrzyni Europy.

Nana Dzagnidze to reprezentanta Gruzji, mistrzyni Europy oraz mistrzyni świata w blitzu z roku 2017.

Chiny reprezentuje Zhongyi Tan, była Mistrzyni Świata, która przegrała mecz w 2018r. z Wenjun Ju.

Tan Miała urodziny dzień przed rozpoczęciem turnieju 😉 / Zdjęcie: David Llada

Przebieg turnieju kandydatek

Turniej odbędzie się w dwóch kołach, czyli wszystkie zawodniczki zagrają ze sobą 2 razy! Będzie to niesamowity maraton, bo zagrać 14 partii i utrzymać najwyższą koncentrację oraz spokój psychiczny przez prawie 3 tygodnie to nie lada wyczyn.

W pierwszej rundzie, mimo trzech ciekawych partii, wszystkie pojedynki zakończyły się pokojowo. Druga runda przyniosła już dwie rezultatywne partie – wygrała Nana Dzagnidze oraz Alexandra Goriachkina.

Alexandra Goriachkina – Valentina Gunina

Dość nieoczekiwanie wydaje się, że czarne zrobiły kluczowy błąd grając 35…h5?.

To pozwoliło białym na ustawienie skoczka na idealnym polu – 36. Sg2! z następnym Sf4.

Zamiast 35…h5? czarne powinny wymienić gońca za skoczka 35…Gxe3! z pozycją około równości.

Po kontynuacji w partii powstała bardzo trudna dla czarnych pozycja i Goriachkina zrealizowała przewagę, kończąc partie bardzo eleganckim…(spróbuj znaleźć 😉 )

72. Sh4!! piękny motyw! Jeśli król zbije, to pionek h dochodzi, bo król przesłonił wieżę. Jeśli na h4 zbije wieża to 73. Wa4 i wymienimy wieże na h4 i pion również dochodzi 😉

Anna Muzychuk – Nana Dzagnidze

Kluczowym momentem partii była pozycja po 19. Gg5?!

Okazało się, że ten ruch był błędem, ponieważ nagle białe figury nie są odpowiednio skoordynowane i po 19…c5!! czarne przejęły inicjatywę i wygrały partię.

Nana Dzagnidze w studio komentatorskim po partii./ Zdjęcie: Organizatorzy

Wygrana czarnymi i to z najwyżej notowaną zawodniczką na turnieju na pewno dała Nanie dużo powodów do radości 😉 Na zdjęciu powyżej podczas rozmowy z komentatorką turnieju, Elisabeth Paehtz.

3 runda o 14:00

Trzecia runda już o 14:00 i kojarzenia na dzisiaj wyglądają ciekawie, ponieważ wszystkie rosyjskie zawodniczki grają między sobą!

Polecam jak zawsze włączyć się do kibicowania z komentarzem na żywo, komentują Evgenij Miroshnichenko i Elisabeth Paethz.

 

Źródła:

https://chess24.com/en/watch/live-tournaments/womens-candidates-2019/2/1/4

https://fwct2019.com/en/