Zapraszamy do zapoznania się z relacją naszego juniora z turnieju, który odbył się w ubiegłym tygodniu w Bambergu (Niemcy) w dniach 29.05-2.06.2019. Autorem relacji jest 15-letni Michał Fiedorek!

W ramach przygotowań do letnich startów postanowiłem zagrać w turnieju u naszych zachodnich sąsiadów w Bawarii. Turniej nosi nazwę Bamberg Open i odbywa się w sporym międzynarodowym towarzystwie (w dwóch grupach grało ponad 200 zawodników głownie z Niemiec, ale także ze Szwajcarii, Luksemburga, Francji Rosji, Ukrainy i 1 zawodnik z Polski 🙂

Na czele list startowych było trzech arcymistrzów z Czech (dwóch – GM Viktor Laznicka i GM Vojtech Plat) i Słowacji (GM Milan Pacher).

Turniej odbywa się w uniwersyteckim Bambergu. Niestety, z uwagi na tempo 90′ +30″ + 30′ po 40 posunięciach i 7 rundach, czasu na zwiedzanie miasta nie ma wcale (turniej jest rozgrywany w ciągu 5 dni – dwie podwójne rundy). Dodatkowym wyzwaniem były 30-stopniowe upały. Okazuje się, że upały te dla jednych były kłopotem, zaś dla drugich normą.

Te typowe dla Niemiec zwierzęta widzieliśmy niedaleko Bambergu 🙂

Widzieliśmy także kawałek prawdziwej Bawarii – takiej z jodłowaniem i ludowymi strojami.

Turniej z racji rozstawienia (47. numer startowy na 104 zawodników) rozpocząłem bardzo nisko, co niestety znalazło odzwierciedlenie w Bucholzu.

Pierwsza runda była właściwie bez historii – pewnie i dość szybko wygrałem. W drugiej rundzie trafiłem z FM Vincenta Spitzla i po zaciętej walce przegrałem. Z całą pewnością mogłem zagrać lepiej. Natomiast mój przeciwnik przez cała partię właściwie nie dał mi żadnej szansy. FM Vincent Spitz zajął 8. miejsce w klasyfikacji końcowej. Trzecia partia także bez historii – tym razem punkt dla mnie z noszącym piłkarskie nazwisko Fabregas zawodnikiem, o dziwo, z Niemiec. Czwarta partia to gra z przeciwnikiem ze Szwajcarii o egzotycznym imieniu Yasin. Przeciwnik zagrał Obronę Philidora 1.e4 d6 2.d4 Sf6 3.Sc3 e5 4.Sf3 Sbd7 5.Gc4 Ge7 6.0-0 i teraz interesujące i bardzo rzadkie Sb6!? Ja zagrałem 7.Gb3?!, które wystarczyło tylko do remisu, bez głębszych analiz lepsze wydaje się Ge2. Piątą partię zagrałem z Edwardem Stauch. Powtórzyłem partię z IM Kamilem Stachowiakiem z IM Polonia Masters 2019, ale tym razem udało się zachować cały punkt. Szósta partia to pojedynek z IM Josefem Pribylem – znowu białymi (to chyba na szczęście). Z tej partii byłem bardzo zadowolony. Przez całą partię udało się zachować ostrą pozycję z moją inicjatywą, być może równą, ale nieprzyjemną dla czarnych. Partię zakończyłem efektowną kombinacją, która znalazła uznanie u sędziów.

Spróbuj wskazać kontynuację (po 30…e6) 🙂

W siódmej partii los przydzielił mi FM Jensa Hirneise. Silniejszy przeciwnik i czarny kolor zdawały się stawiać mnie na gorszej pozycji. Jednakże i ta partia był pod moje dyktando i dość pewnie wywalczyłem remis. Ostatecznie zająłem 12. miejsce (dzielone 6) i zwyciężyłem w kategorii U18. Otrzymałem także nagrodę za partię z IM Josefem Pribylem. Dodatkową wisienką był ranking elo +83. Z tej wycieczki zachowam więc bardzo dobre wspomnienia.

Turniej wygrał IM Dmitry Stets. Drugie miejsce zajął GM Wiktor Laznicka. Trzecie miejsce zajął GM Vojtech Plat.

Turniej polecam wszystkim także z uwagi na bardzo dobrą organizację.

Michał Fiedorek

Pełne wyniki – TUTAJ

fot. fotos.steffans-schachseiten.de