Po Mistrzostwach Polski do lat 10 i chwilę przed kolejnymi zawodami (Mistrzostwa Polski do lat 16 i 18) zapraszamy do wywiadu ze zdobywcą złotego medalu – aktualnym Mistrzem Polski dziesięciolatków – Mateuszem Różańskim.

Mateuszu, dziękuję Ci, że zgodziłeś się ze mną porozmawiać! Za Tobą Ważny turniej. Mistrzostwa Polski Juniorów do lat 10, na których zdobyłeś złoty medal. Gratuluję sukcesu! Co to dla Ciebie znaczy? Czy dzięki temu będziesz mieć większą motywację?

Dzień dobry, ja również się cieszę, że mam okazję z Panem porozmawiać. Dziękuje za gratulacje – dla mnie to kolejne osiągnięcie szachowe, z którego jestem zadowolony i zmotywowany do następnego sukcesu i tak, jeśli chodzi o motywacje, to jest faktycznie dużo większa i mocniejsza.

Jak przygotowywałeś się do turnieju? Ile czasu ono zajmowało?

Przygotowania takie mocniejsze do turnieju zacząłem miesiąc wcześniej po kilka godzin dziennie, rozwiązując zadanka i grając partie z mocniejszymi przeciwnikami, a później doszły jeszcze zajęcia w klubie, których bardzo uważnie słuchałem.

Czy grając w turnieju, czułeś się zestersowany?

Stres, taki mniejszy, zawsze się odczuwa, idąc na partie. Wyjątkowo się stresowałem przed, jedną partią, która zakończyła się wygraną co prawda — ale następstwem tego stresu poniosłem porażkę w kolejnej partii.

Mistrz Polski ma prawo jechać na Mistrzostwa Świata oraz Mistrzostwa Europy. Czy już wiesz jak będziesz się przygotowywać do tych zawodów?

Jeszcze nie wiem jak zacząć przygotowania do tak dużej imprezy sportowej ,ale wierzę że Klub do którego należę dobrze mnie przygotuje, miałem już przyjemność współpracować z doświadczonym trenerem Panem Krzysztofem w trakcie Mistrzostw Polski

W Polonii Wrocław jesteś od niedawna. Wcześniej byłeś bez klubu. Co skłoniło Cię do zapisania się akurat do Polonii? 

Faktycznie tata już po zdobyciu chyba drugiego złotego medalu pokazał mi mnóstwo wspaniałych zawodników należących do Klubu Polonia i stwierdziłem, że ja również chciałbym należeć do Najlepszego Klubu w Polsce.

W swoim dorobku masz już kilka medali Mistrzostw Polski Juniorów. Który sukces szachowy znaczy dla Ciebie najwięcej?

Najwięcej znaczy dla mnie zdobycie teraz Mistrzostw Polski do lat 10.

Co lubisz w jeżdżeniu na zawody szachowe? W ostatnim roku nie było ku temu zbyt wiele okazji, ale w latach ubiegłych już tak?

Na zawody szachowe jeżdżąc lubię wygrywanie i emocje ,które udzielają się również mojej rodzinie.

Wolisz trenować czy rozgrywać partię szachów?

Zdecydowanie wolę rozgrywać partie.

Jak ogólnie zaczął się Twój kontakt z szachami. Kto nauczył Cię ruchów, był pierwszym trenerem? Jak to wspominasz?

Wszystkich ruchów nauczył mnie tata i to On był moim pierwszym trenerem 🙂 później zacząłem grać z komputerem (od 6 rano do 22 wieczorem ) i przeciwnikami na platformie Kurnik i tak się wszystko zaczęło.

Kto jest Twoim idolem szachowym?
Moim szachowym idolem jest Magnus Carlsen, ale także Bobby Fischer.

Ostatnie pytanie. Dlaczego lubisz szachy?

Dlaczego lubię szachy? Bo One lubią mnie ;), ale szachy to gra pełna emocji, ucząca logicznego myślenia, przewidywania tego co może nastąpić po wykonaniu złego lub dobrego ruchu tak troszkę jak w życiu. Dziękuję za miłą rozmowę.

fot. Krzysztof Szeląg (2018), szachypolskie.pl